Farklı tarzlarda yataklı koltuk modelleri. Her evde olmazsa olmaz olan koltuk modelleri aynı zamanda yatak olabilme özelliği de taşımaktadır. Biz de bu makalemizde yatak olabilen koltuk modellerini inceledik.

Mobilya seçimi yaparken farklı noktalara dikkat etmek son derece önemli. Bu noktalar arasında en çok dikkat ettiklerimiz özellikle şık ve zevkimize uygun olması, diğer mobilya ve odadaki ürünlere uyum sağlaması ve son olarak da elbette ki konfor ve kullanışlılık açısından beklentilerimizi karşılıyor olması. Hepsini bir arada bulacağımız mobilya alternatifleri bizler için ideal olanlardır. Koltuk seçiminde de bu şekilde bir durum söz konusu. Bir koltuğun görüntüsü ve uyumu kadar kullanışlı olması da önemli. Kullanışlı kavramı ise kişiden kişiye değişkenlik gösterecek bir anlama sahip. Bazıları için küçük olması, bazıları için altının süpürülebilir olması bu tanıma girerken bazıları için de yatak olabilme özelliği bu tanım içerisinde önemli bir yer tutar. Yatak olabilme özelliği özellikle yatılı misafiri çok gelen evler için olmazsa olmaz bir özelliktir. Koltuk modellerinde bu gibi bir özellik büyük bir avantaj sağlar. Kısa sürede açılıp yatak olan bir koltuk ile misafirlerinizi hiç tasaya düşmeden rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

Mekanizmalı Yatak Olabilen Koltuk Modelleri
Yatak olabilen koltuk modelleri farklı açılma stilleri ile çalışabiliyorlar. Bunlar arasında bazıları daha kolay bir mekanizmaya sahip iken bazıları daha hantal olabiliyor. Ancak mobilya sektöründe öyle büyük bir gelişme var ki kumanda ile açılabilen ve yatak olan koltuk modelleri bile yok değil. Yatak olabilen koltuk modellerinde bazılarında oturma bölümündeki kısım öne geliyor ve yaslanma bölümü yatay pozisyona geçiyor. Bu iki modül yan yana gelerek bir yatak oluşturuyor. Ancak bu şekilde açılan koltuklarda daha çok tek kişi yatabiliyor. Çok geniş bir yatak olmuyor. Ancak farklı açılma mekanizmaları da mevcut. Bunlarda ise alttan farklı bir modül daha çıkıyor. Bu sayede farklı modüller bir araya gelerek daha geniş bir yatak oluşturmuş oluyor. Ancak bunların da diğerlerine göre biraz daha ağır olduklarını söyleyebiliriz. Diğer türlü açılan modellerde genel olarak baza alternatifi de bulunuyor. Yani farklı tarzlarda açılan koltuk modellerinin kendilerine göre artıları ve eksileri bulunuyor. Seçim yaparken de kişiden kişiye değişecek bir durum söz konusu.

Mekanizmalı Yatak Olabilen Koltuk Modelleri

Mekanizmalı Yatak Olabilen Koltuk Modelleri

Yatak Olabilen Üçlü Koltuk Modelleri
Yatak olan koltuk modellerinde görüntü olarak çok fazla alternatif var. Bu modeller genelde üçlü koltuk modellerinde oluyor. Üçlü koltuklar daha rahat ve kullanışlı şekilde yatağa dönüşebiliyor. Ancak diğer türlü koltuk modellerinde de yatak olan alternatifler bulmak mümkün. Tabii bunlar çok fazla karşımıza çıkmayan daha azınlıktaki modeller. Örneğin ikili olan koltuklarda da yatak olabilen modeller bulmak mümkün. Bunlarda mekanizma biraz daha farklı şekilde çalışıyor. Üçlü koltuklarda oturma kısmının eni yatakta boy iken ikili koltuklarda tam dik olacak şekilde bir yatma bölümü ortaya çıkıyor. Açılma mekanizmalarında ise oturma bölümü kalkarak altından başka bir parça çıkıyor ve bunlar daha uzun bir yatak elde ediyor. Bu şekilde daha küçük bir koltuktan da yatak olma gibi bir şans elde edilmiş oluyor. Yatak olabilen koltuklarda bu şekilde ikili olan alternatifleri dilerseniz kendiniz bir mobilyacı ile iletişime geçerek yaptırabilirsiniz. Bu sayede evinizde yer alacak olan yatak kapasitesini de artırmış olursunuz.

Bemol Yatak Olabilen Üçlü Koltuk Modelleri

Bemol Yatak Olabilen Üçlü Koltuk Modelleri

Yatak Olabilen Tekli Koltuk Modelleri
Gelelim tekli olarak yatak olabilen koltuk modellerine. Tekli koltukların yatak olduğundaki hali biraz daha dar oluyor elbette. Dar olsa da tek kişilik bir koltuğun tek kişilik bir yatağa dönüşebiliyor olması çoğu zaman büyük bir konfor sağlamış oluyor. Tek kişilik koltuk modellerinde de alttan bir parça çıkıyor ve bu ayak kısmına ekleniyor. Sırt bölümündeki kısım da yere yatarak bu üç modül bir araya geliyor. Sonuç olarak tek kişilik bir yatak elde edilmiş oluyor. Bu şekilde yatak olabilen koltuklarda daha farklı mekanizmalar da karşınıza çıkabilir. Ancak genel çalışma prensibi bu şekilde.

Spor ve Sade Tarzlar; Aslında bu kategorideki koltuk modelleri de diğer koltuk modellerinden farklı değil. Genel olarak benzer modellere sahipler. Ancak bazı ayırt edici özellikleri de yok değil. Örneğin bu şekilde yatak olabilen modellerin daha çok her tarafının kaplama yani yumuşak dokuda olduğunu görebiliyoruz. Yatak olabilen koltuk modelleri genel olarak daha çok spor ve sade bir tarza sahip oluyor. Mesela avangart tarzda bir koltuğun yatak olabilme özelliğinin olması pek mümkün olmayacaktır. Bu gibi modellerde model kısmı daha detaylı olduğu için bu gibi opsiyonel seçenekler bulunmaz. Yani daha sade modellerde bu alternatifleri bulmanız daha mümkün.

Yatak Olabilen Tekli Koltuk Modelleri

Yatak Olabilen Tekli Koltuk Modelleri

Yataklı Chester Tarzı Koltuk Modelleri
Ancak örneğin chester tarzındaki modellerde yatak olabilme özelliği karşımıza çıkıyor. Çünkü chester modelleri genel olarak geniş hatlara sahip olan büyük modeller oluyor. Bu özellikleri sayesinde içerisinde bir yatış mekanizması bulundurması da daha kolay oluyor. Chester modellerinde yatak olabilme özelliği büyük bir artı oluyor. Özellikle salon mobilyası olarak tercih edilen bu koltuk modelleri genel olarak salon takımlarında bulunmayan bir özellik olduğu için büyük bir avantaj sağlıyor. Siz de salonunuzda hem gösterişli hem de kullanışlı yatak olan bir model arayışı içerisinde iseniz rahatlıkla böyle bir model tercih edebilirsiniz. Hem şıklıktan hem de kullanışlılıktan ödün vermemiş olacaksınız.

Sade ve Kullanışlı Modeller: Daha sade olan modellerde ise koltukların yatak olabilme özelliği daha fazla oranda bulunuyor. Sade modellerde hatlar daha düz olduğu için rahatlıkla bir yatak formu kazanabiliyor. İki ya da tek kişilik bir yatak olabiliyorlar. Geniş bir yatak olabilme özelliği her koltukta bulunmuyor. Bu yüzden bazı modeller daha dar olabiliyor. Bu yüzden yatak olabilme özelliği arıyorsanız mobilya seçerken mutlaka öncelikle görevlilerden koltuğu yatağa dönüştürmesini istemelisiniz. Bu sayede nasıl bir kullanış sağlayacağını da daha net şekilde görmüş olacaksınız. Zira sizin ihtiyaçlarınıza cevap verip veremeyeceği son derece önemli bir nokta olmaktadır. Diğer taraftan baza özelliği istiyorsanız buna da dikkat etmelisiniz. Bazı modeller hem yatak olma hem de baza özelliğini bir arada sağlıyor. Bu da depolama açısından evinde sıkıntısı olanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Misafir yastık ve yorganını koymanız için ideal olan bu kısımlar ile rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bu soruyu da görevlilere mutlaka iletmelisiniz.

Bentley Yatak Olabilen Chester Koltuk Modelleri

Bentley Yatak Olabilen Chester Koltuk Modelleri

Yatak Olabilen Köşe Koltuk Modelleri
Değinmemiz gereken bir başka nokta ise köşe koltuk modellerinde yatak olabilme özelliği. Son zamanlarda mobilya sektöründe koltuklar açısından en çok tercih edilen modellerden bir tanesi de köşe koltuklar. Özellikle küçük odalar için ve oturma odaları için çok fazla tercih edilen bu modellerde de yatak olabilme özelliği bulunabiliyor. Farklı şekillerde olabilen yatakların bazılarında iki ayrı oturma kısmında tekerlek ile bir araya gelebilme imkanı bulunuyor. Bu sayede bir parçayı tekerleği ile kaydırarak diğerinin yanına getiriyorsunuz ve bir yatak elde ediliyor. Diğer bir alternatifte ise köşenin bir kısmı diğer yatak olan koltuk modellerinde olduğu gibi bir mekanizma ile yatıyor. Bu modeller de geniş bir yatak olabilme imkanı açısından oldukça avantajlı oluyor. Koltuk satın alacaksanız ve yatak olabilme özelliğini özellikle arıyorsanız bu alternatifleri iyice düşünerek iyi bir model tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem misafirlerinizin konforunu da sağlamış olabilirsiniz.

Yatak Olabilen Köşe Koltuk Modelleri

Yatak Olabilen Köşe Koltuk Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ