Üçlü koltuk takımı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? 3’lü koltuk takımlarından örnek modeller ve kombin önerileri. Farklı tarzlarda üçlü koltukları makalemizde inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Koltuk takımı modellerinin sunduğu sayısız alternatif arasından en iyi tercihi yapabilmek için öncelikle sizin için en ideal olan modelin hangisi olacağını ana hatları ile belirlemeniz gerekiyor. Bunun için de hangi oda için koltuk takımı aradığınız son derece önemli oluyor. Koltuk takımını koymayı düşündüğünüz odada hangi parçaları alabilecek kadar yer var ve rahat bir şekilde yerleştirme yapabilecek misiniz? Öncelikle bu ölçümleri yapmalı ve modeller arasından buna göre alternatiflere bakmalısınız. Koltuk takımı modelleri farklı parçalara göre üretilir. İkili koltuk ya da üçlü koltuklar arasından siz seçiminizi kendiniz yapabilirsiniz. Ancak her modelin her parçası bulunmayabilir. Genelde takımlarda iki üçlü iki berjer ya da bir üçlü bir ikili ve iki berjer bulunur. Ancak son zamanlarda koltuk takımı modellerinde üçlü koltuk takımlarına da çok sık rastlıyoruz. Daha küçük aileler ya da daha küçük odalar için bu üçlü takımlar çok daha iyi bir sonuç veriyor.

Üçlü Koltuk Seçimi

Üçlü Koltuk Seçimi

Üçlü Koltuk Seçimi
Üçlü koltuk takımı modellerindeki parçaları da yine siz kendiniz isteğinize göre seçebilirsiniz. Ancak genel olarak bu şekildeki modellerde bir tane üçlü koltuk, bir tane ikili koltuk ve bir tane de tekli koltuk yani berjer bulunmaktadır. Eğer yeriniz müsait ise iki üçlü ve bir tekli şeklinde de takımınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Mobilya markalarının çoğu bunu yapmak için size imkan sağlayacaktır. Yani fiyatlandırmalar takım şeklinde değil parça parça yapılır. Siz takımınızda yer almasını istediğiniz ürünlerin fiyatlarını değerlendirerek kendi koltuk takımınızı elde edebilirsiniz.

Spor Üçlü Koltuk Takımları

Spor Üçlü Koltuk Takımları

Spor Üçlü Koltuk Takımları
Üçlü koltuk takımlarında modellere daha yakından bakacak olursak daha çok sade ve spor olanlar göze çarpıyor. Spor modeller de zaten daha çok salondan ziyade oturma odalarında tercih ediliyor. Oturma odalarının da daha küçük olduğunu düşünecek olursak bu şekilde üçlü seçimler için daha ideal bir seçim olacaktır. Spor takımlarda bu şekilde alternatifler çok sayıda mevcut. Modellerin genel özelliklerine bakacak olursak göze çarpan detay genelde kalın yaslanma bölümleri oluyor. Konfor için bu özelliğin daha elzem olduğunu düşünecek olursak bu özellik de gayet yerinde olacaktır.

Üçlü Koltuk Alırken Konforlu Olmasına Dikkat Edin
Üçlü koltuk takımlarında yer alan parçalara şimdi daha detaylı olarak inceleme getirelim. Bir koltuk takımın en olmazsa olmaz parçası şüphesiz ki üçlü bir koltuk olacaktır. Daha çok insanın daha konforlu şekilde kullanabilmesi için üçlü kanepeler mutlaka takımların içerisinde bulunur. Ayrıca üçlü bir koltukta gün içerisinde uzanmak istediğinizde daha konforlu hissedebilirsiniz. Üçlü koltuklar kullanım açısından daha konforlu ve daha alternatifli olmaktadır. Üçlü koltuklarda geniş yastıklar oturma anında da rahatlık sağlar. Bu yüzden yastıklarının geniş ve bol olmasına dikkat edebilirsiniz. Ancak yastıksız modellerde de yaslanma bölümü konforlu ise yine aynı ihtiyacı görecektir.

Bazalı Üçlü Koltuk Modeli

Bazalı Üçlü Koltuk Modeli

Bazalı Üçlü Koltuk Modeli
Üçlü koltuklarda farklı fonksiyonlu modeller de bulunuyor. Örneğin baza özelliği genelde takımların üçlü olan parçasında bulunur. Altı açılabilen bu modeller içerisine eşya koyabilme lüksü sağlar. Ancak bu her modelde bulunmaz. Diğer bir ekstra özellik ise yatak olma özelliği. Eğer evinize sık sık yatılı misafir geliyor ise bu özellik sizin için vazgeçilmez olacaktır. Bu açıdan artık mobilya sektöründe çok pratik ürünler çıkıyor karşımıza. Sadece birkaç saniyede üçlü koltuğunuzu yatağa dönüştürebiliyorsunuz. Bu sayede eve gelen yatılı misafirleriniz için büyük bir konfor sağlamış oluyorsunuz. Eğer bu özellik sizin için önemli ise mobilya alışverişi yapma aşamasında bu özelliğe dikkat etmelisiniz.

Üçlü Koltuk Takımlarını Odanızın Ölçülerine Göre Seçin
Üçlü koltuk takımı modellerinde bazen iki parça da üçlü koltuk şeklinde üretilebiliyor. Ancak mekan daha küçük bir alana sahip ise bir tanesini üçlü bir tanesini ikili şeklinde de kullanabilirsiniz. İkili koltuk modelleri de küçük bir alana sığabilmesi açısından ideal olmaktadır. Eğer odanız küçük ebatlara sahip ise ya da dar ama uzun bir oda ise kısa kenara bu şekilde ikili koltuk yerleştirebilirsiniz. Bu sayede mekandan da tasarruf yapmış olacaksınız. Bu koltuk modellerinde üçlü koltuklarda olduğu gibi açılarak yatak olma özelliği çok fazla bulunmaz. Sadece bazı özel ürünlerde uzun açılma ile yatak olma özelliği bulunabilir. Bu da çok nadir karşımıza çıkan bir özellik. Ancak bazı koltuklarda alt baza imkanı karşımıza çıkabiliyor. Özellikle evinizde çok fazla eşyanız var ise ve dolap açısından da sıkıntı yaşıyorsanız bu şekilde bazalı olan koltuk modelleri sizin için çok cazip bir alternatif olacaktır.

Üçlü Koltuklar ve Berjer Koltuk

Üçlü Koltuklar ve Berjer Koltuk

Üçlü Koltuklar ve Berjer Koltuk
Üçlü koltuk takımı modellerinde bir diğer parça ise berjerler oluyor. Berjer modellerini bir koltuk takımının süsü olarak düşünebiliriz. Yani küçük bir parça ile sıradan büyük koltukları bile çok daha şık ve farklı takımlara dönüştürmek mümkün oluyor. Berjer modellerinde sayısız alternatife sahipsiniz. Koltuk takımlarının içerisinde bulunan berjerleri kullanabileceğiniz gibi ayrıca siz koltukları birbiri ile uyumlu olacak şekilde de tercih edebilirsiniz. Yani kendi takımınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Üçlü koltuk takımlarının içerisinde bulunan tekli berjerler için son zamanlarda çok şık seçenekler var. Renkli olanlar çok fazla tercih ediliyor. Özellikle de daha sade şekilde olan büyük koltukların yanına bu şekilde farklı formlarda ve farklı renklerde olan berjerler hareket katmak için çok iyi bir seçim oluyor.

Berjer seçimlerinde spor ve daha çok klasik tarzda seçimler yapabilirsiniz. Hatta ve hatta bunların harmanlamasını da yapabilirsiniz. Örneğin daha sade tarzdaki üçlü ve ikili koltuk takımının içerisinde daha çok klasik havada olan bir berjeri pekala kullanabilirsiniz. Bu şekilde takımlarda uyumsuzluklar ile elde edilen sonuçlar çok daha popüler. Eğer siz de marjinal şeyleri evinizde kullanmak, uyumsuzluktan bir uyum elde etmek isterseniz rahatlıkla farklı tarzları birbiri ile kullanabilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır.

Üçlü Koltuk ve Puf

Üçlü Koltuk ve Puf

Üçlü Koltuk ve Puf
Üçlü koltuk takımlarında daha nadiren de olsa karşımıza çıkan başka bir parça puf. Puf kullanmak bazı durumlarda çok konforlu olmasa da bazı durumlarda da tam bir kurtarıcı gibi olabiliyor. Özellikle de yer açısından sıkıntı çekiyorsanız bu şekilde bir puf tercihi ile çok daha avantajlı bir takım oluşturabilirsiniz. Pufların en büyük avantajı daha farklı yerlere de yerleştirebileceğiniz ve ayrıca dilediğiniz zaman rahatlıkla yer değiştirebileceğinizdir. Pufları dilerseniz odanın orta yerine getirebilir ve bir orta sehpa gibi kullanabilir, dilerseniz de kenara yerleştirebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. İstediğiniz zaman yer değiştirerek farklı şekillerde de kullanabilirsiniz.

Üçlü koltuk takımı modellerinde karşımıza çıkan ürünlerden daha detaylı olarak bahsettik. Bu şekilde takımlarda daha farklı olan avangart tarzı modeller karşımıza çıkmıyor. Bunun temel sebebi de bu tarzdaki mobilyaların daha büyük ebatlı olmaları. Üçlü koltuk takımları daha çok küçük odalar için kullanıldığı için büyük mobilyalar ile üretilmesi mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden de daha çok minimal hatlara sahip, daha ince kollu ve arkalı, daha düz renkli olan modeller bu açıdan çok daha fazla alternatif sunmaktadır. Siz de sizin için en iyi modeli seçerek odanıza kullanışlı bir koltuk takımı yerleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ