Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Lamba her önemli bir ev dekoru  için en gerekli aksesuardır. Fakat ilginç ve estetik muhteşem biri olan retro lambalar ile dekorasyon oluşturmak istiyorum. Sizde retro eşyaları ve aksesuarları seviyorsanız aşağıdaki retro lambalar ile ev dekorasyon fikirlerinden ilham alabilirsiniz. Her şeyi kapsayan güzel bir retro atmosfer içinde kullanabileceğiniz gibi, modern lambaların ve aksesuarların içindede kullanabilirsiniz. Retro tarzı ışıklar, fonksiyonel ve etkileyici dekorasyon oluştururken, içine modern  temiz çizgiler ve parlak tasarımlar getirmek de harika bir fikirdir.. Evlerinizi farklı bir stil ekleyerek aydınlatın. Ortamın bir anda nasıl değiştiğine inanamayacaksınız. Güzel bir sonuç alabilmek için diğer eşyalarınız ve renklerin uyumuna dikkat etmeni gerekiyor. Bu işlemden sonra, ev çizgilerinize uygun bir lamba seçin. Aşağıdaki örnek resimler size tercih yapmanızda yardımcı olacaktır.

Dekorasyonda bir tarz seçimi ideal sonuca ulaşmanız ve gidiş yolunda zorlanmamanız için son derece önemlidir. Seçtiğiniz tarz ve kafanızdaki mekan hayali net olduğu zaman tercih edeceğiniz ürünler konusunda da çok daha net olabiliyorsunuz. Lamba seçimlerinde de bu durum bu şekilde gelişiyor. Retro lambalar bu konuda bahsedeceğimiz örnekleri oluşturuyor. Lambalar taktir edebileceğiniz gibi mekanların olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor. Tarz olarak retro dekorasyon ise son zamanlarda çok popüler bir hal almış durumda. Özellikle mekanlara kattığı eski ve modern hava sayesinde çok şık dekorasyon örnekleri elde etmenizi sağlıyor. Retro lamba modelleri ise bu kategoride tercih edilen iddialı örnekleri sunuyor bizlere.

Retro Lambalarda Bol Bol Alternatifler Var
Retro lamba modellerinde çok fazla alternatife sahipsiniz.  Bu alternatifler arasında sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Örneğin lamba seçimlerinde öncelikle ne tarz bir lamba istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Tavan lambaları bu noktada ilk alternatif olarak önünüze çıkıyor. Tavan lambaları bildiğiniz gibi bir mekanın aydınlatması için en önemli parçadır. Diğer lamba modelleri kullanım açısından zorunlu olmamakla birlikte tavan lambası mutlaka bulunması gereken bir parçadır. Sadece zorunluluk ve kullanım açısından değil aynı zamanda mekana katmış olduğu şıklık ile de tercih edilebilir. Tavan lambaları modellerinde de çok fazla retro model söz konusu. Tarz olarak benzer bir havaya sahip olan lamba modellerinde daha çok renkli kapaklı modeller göze çarpıyor. Üzerinde kavisli bir yuvarlak tabak bulunan lambalarda bu kısım daha çok retro tarzın olmazsa olmaz renklerinden tercih ediliyor. Örneğin siyah bu modellerde en fazla tercih edilen. Ancak bunun yerine daha renkli olarak ise turuncu, yeşil sarı gibi canlı tonlar da kullanılabilir.

Retro Tavan Lambaları
Gelelim diğer aydınlatma ürünlerine. Tavan lambasında fazla detaylı ürünler olmasa da diğer ürünlerde daha detaylı parçalar görmek mümkün. Özellikle daha çok görünür olduğu için bu modellerde alternatifler de çok daha fazla oluyor. Bu modeller arasında lambader modellerine değinerek başlayabiliriz. Lambaderler özellikle oturma odalarında, çalışma odalarında daha fazla tercih ediliyor. Daha aşağıya ışık veriyor olması ve aynı zamanda daha dekoratif durması gibi sebepler ile bu modeller çok fazla tercih ediliyor. Lambaderler daha çok göze göründüğü için model alternatifleri de çok fazla ve daha farklı. Bu modellerde genelde üç ayaklı olan alternatifler retro tarza uygun bir görüntü oluyor. Üç ayaklı olan modellerde bu ayaklar ahşap renkte tercih edilebiliyor. Ancak siyah da çok fazla tercihler arasında yer alıyor.

Ahşap Renkler; Retro tarzda genel olarak ahşap rengi beyaza göre daha fazla karşımıza çıkar. Özellikle beyazı görebileceğimiz modeller yok denecek kadar azdır. Ayrıca siyah olan ayaklar da retro tarzda karşımıza çıkan modeller arasında yer alır. Bu şekilde siyah ya da ahşap ayaklı olan lambaların üzerinde ise yine oval hatlı olacak şekilde bir lamba başlığı bulunur. Bu parça genel olarak renkli olarak tercih edilir. Odanıza uygun olacak şekilde renkler tercih etmeniz daha ideal bir seçim olacaktır. Bu noktada çok fazla alternatifiniz olacak. Dilediğiniz renk bir abajur modeli tercih edebilirsiniz.

Retro Masa Lambaları; Diğer taraftan diğer bir aydınlatma ürünü ise elbette ki masa lambaları. Masa lambaları özellikle okuma bölümlerinizde ya da çalışırken çok işinize yarayacaktır. Bu lamba modellerinde de retro tarzdaki parçalar çok sık karşımıza çıkıyor. Bu parçalarda da yine siyah renk özellikle yoğunluklu olarak bulunuyor. Ya da diğer bir alternatif olan yaylı olan modeller çok popüler. Bu modeller oldukça kullanışlı oluyor. Esnek ayakları sayesinde lambayı istediğiniz forma sokabilirsiniz. Tekli olacak şekilde olabilen bu lamba modellerinin yanında bir de çoklu olanlar mevcut. Bu modellerin sadece çalışma masası için değil aynı zamanda lambader şeklinde olanları da var. Özellikle hareket edebilir uzun ayakları sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan bu retro lambalar evde olmazsa olmazlarınızdan birisi olacaktır.

Retro lamba modelleri arasında seçim yaparken yapmanız gereken öncelikle sadece zevkinize hitap edecek olanı değil aynı zamanda evinize de uyum sağlayacak olanı göz önünde bulundurmak olmalıdır. Özellikle yer alanı açısından  elverişli olup olmaması son derece önemli bir nokta. Örneğin küçük bir odada kullanacaksanız tercih olarak lambader seçmeniz iyi olmayabilir. Bunun yerine masa lambasını da bu amaç ile kullanma şansına sahipsiniz. Özellikle kullanım durumu sizin seçeceğiniz modele en çok etki eden faktör olmalıdır. Bunun dışında elbette ki zevk olarak da size hitap edebilen modelleri tercih etmelisiniz. Bu faktörleri bir arada değerlendirerek daha ideal bir alış veriş yapmış olacaksınız. Şimdi gelelim en çok tercih edilen ve 2018 senesinin popüler retro tarzdaki lamba modellerine bakalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ