Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Hemen hemen herkesin evde en çok kullandığı alan salondur. Hem evin keyfini çıkardığımız alan hem de misafirlerimizi ağırladığımız yer olması nedeniyle salon, genelde evin diğer bölümlerine göre daha çok özen gösterilerek dekore ediliyor.

Koltuğundan biblosuna kadar her ayrıntıyı düşünerek özenle döşeyeceğiniz salonunuzu dekore etmeye başlamadan önce zevkinize göre bir ana renk seçmeniz dekorasyonu yaparken sizi epey rahatlatacaktır. Bu yazıda mavinin yoğun olarak kullanıldığı salon dekorasyonlarından bahsedeceğiz. Ev dekorasyonunda baskın renk olarak mavinin tonlarını tercih edenler genelde daha modern bir görünüm elde etmek isteyenler oluyor. Özellikle genç yetişkinler salonlarını dekora ederken mavinin farklı tonlarını kullanmayı tercih ediyor. Ancak mavi kullanarak çok farklı tarzlarda salon dekorasyonu yapabilirsiniz.

Mavi Rengin Huzuru
Salonunuzun ağırlıklı rengini seçerken her rengin insana farklı hissettirdiğini de aklınızın bir köşesinde bulundurmanızda fayda var. Mavi rengin insanlara kendilerini daha huzurlu ve güvende hissettirdiğine inanılır. Bebek odalarında ve kıyafetlerinde de mavinin tonlarının tercih edilmesinin bir nedeni de bu aslında. Aynı zamanda mavi, denizin ve gökyüzünün rengi olduğu için hemen herkesin zihninde derinliği ve ferahlığı çağrıştırır. Salonunuzda mavinin tonlarını kullanmak evin en çok vakit geçirdiğiniz, en hayat dolu kısmında kendinizi daha huzurlu hissetmenize de vesile olabilir.

İşte Muhteşem Mavi Salon Dekorasyonu Modellerinden Örnekler

Mavinin Tonları
Salonunuzu dekore ederken mavi rengi kullanmaya karar verdiyseniz ardından hangi tonunu kullanacağınıza karar vermelisiniz. Mavinin her tonu salonunuza farklı bir hava katacaktır. Örneğin koyu tonları salonunuzu daha canlı gösterecektir. Koyu mavi genelde insanlara derinliği çağrıştırır. Küçük salonu olanlar koyu renklerden kaçınmak isteyebilir. Yakın zamana kadar küçük alanlarda koyu renk kullanılamayacağına yönelik bir algı vardı ancak bu algı kırılmaya başladı. Koyu renkleri dar alanlarda çok güzel kullanan iç mimarlar sayesinde artık mobilyalar, duvarlar ve parkelerin doğru tonlarda seçilmesi halinde dar alanlarda da koyu renklerin kullanılabileceğini gördük. Eğer koyu renkleri doğru yerde kullanır ve doğru şekilde dengelerseniz odanız karanlık görünmeyecektir. Hatta bazı dekorasyonlarda çok koyu renkler kullanılmasına rağmen küçük odalar çok daha ferah görünebiliyor.

Tonlara Karar Verdiniz mi?
Mavinin hangi tonlarını kullanmak istediğiniz konusunda karar verirken salonunuzun küçük ya da büyük olmasından ziyade nasıl bir görünüm istediğinizi göz önünde bulundurun.  Örneğin zarif mavi salon dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilen renkler açık mavi tonları ve beyazdır. Daha çok genç yetişkinlerin tercih ettiği eskiden izler taşıyan modern salon dekorasyonlarında koyu mavi tonlar biraz daha fazla tercih ediliyor. Bu tip salonlarda genelde koyu mavinin baskın olduğu alanlara kırmızının ya da sarının farklı tonlarında küçük objeler yerleştirilerek salona canlılık katılıyor. Ancak zarif bir görünüm isteyenlerin kesinlikle açık mavi, modern bir görünüm isteyenlerse kesinlikle koyu mavi kullanması gerekir diye bir kural yok elbette. Tercih edeceğiniz mobilyalar ya da tonların dağılımı gibi pek çok ayrıntı salonun tarzını belirleyecektir. Salonunuzun çok zarif görünmesini istiyor ve koyu maviyi çok seviyorsanız birinden birini seçmek zorunda değilsiniz. Renklerin doğru kullanımı ve doğru mobilya seçimiyle çok zarif bir salon dekore edebilirsiniz.

Mavinin hangi tonlarının nasıl etki yarattığı, beraberinde hangi renklerin kullanılabileceği, mobilya seçiminin nasıl etkilediği vb. konuları kafamızda netleştirmek için dekorasyon örneklerini incelemek daha iyi olacaktır. Mavinin salon dekorasyonunda hakim renk olduğu ve güzel kullanıldığı birkaç örneği sizin için derledik.

2017 Salon Dekorasyonu

2017 Salon Dekorasyonu

Açık Mavi Salon Dekorasyonu

Açık Mavi Salon Dekorasyonu

Açık Renk Salon Dekorasyonu

Açık Renk Salon Dekorasyonu

En Tarz Salon Dekorasyonu

En Tarz Salon Dekorasyonu

Koyu Mavi Lacivert Salon Dekorasyonu

Koyu Mavi Lacivert Salon Dekorasyonu

Koyu Mavi Tonlarda Salon Fikirleri

Koyu Mavi Tonlarda Salon Fikirleri

Mavi Duvarlı Salon Dekorasyonu

Mavi Duvarlı Salon Dekorasyonu

Mavi Koltuk Takımlı Salon Dekorasyonu

Mavi Koltuk Takımlı Salon Dekorasyonu

Mavi Krem Salon

Mavi Krem Salon

Mavinin Mükemmelliği

Mavinin Mükemmelliği

Mavi Renk Modern Salon Dekorasyonu

Mavi Renk Modern Salon Dekorasyonu

Mavi Salonlar

Mavi Salonlar

Mavi Tonların Ağırlığı

Mavi Tonların Ağırlığı

Sade Salon Dekorasyonu Mavi Tonlarda

Sade Salon Dekorasyonu Mavi Tonlarda

Tablo Süslü Mavi Salon

Tablo Süslü Mavi Salon

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ