Evlerimizin kuşkusuz en özel odalarının başında yatak odalarımız gelmektedir.  Gün içinde çalışıp efor sarf ettikten sonra evimize geldiğimizde kişisel olarak gerek fizik gerekse ruhen dinlendiğimiz odalarımız yatak odalarıdır. Ancak günümüzde  yatak odalarının boyutları diğer odalara nazaran daha ufak ve küçük olabilmektedir. Küçük yatak odaları insan psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Dekorasyon uzmanları küçük yatak odaları için bazı dekoratif işlemler gerçekleştirerek odayı olduğundan  daha büyük ve geniş görünebileceğini söylemektedir. Bu dekoratif işlemler ise şöyledir;

  • İlk olarak küçük yatak odası dekorasyonlarında renkler daha fazla önem arz etmektedir. Renkler bir odayı daha büyük ve geniş kılabilmektedir. Bunun için yatak odası dekorasyonlarında renk tercihi yaparken daha dikkatli ve özen hareket etmeliyiz. Yatak odasının daha geniş ve büyük gösterecek renkler ise daha çok açık tonlu renklerdir. Bu renkler ise açık pembe, açık mavi, krem, beyaz gibi renklerdir.
  • Küçük yatak odası dekorasyonlarında odanın boyutu zaten küçüktür. Oda boyutu küçük olmasından dolayı dar olan hareket alanını daha da darlaştırmamalısınız. Bunun için küçük yatak odalarında daha az eşya kullanmalısınız. Ayrıca tercih edeceğiniz eşyalarda daha küçük ve ideal boyutlarda olmalıdır. Küçük yatak odası dekorasyonlarında işinizi kolaylaştıracak bir hususta fonksiyonel eşyalar kullanmaktadır. Bunun dışında yatak odası dekorasyonlarınızda depolama alanı olarak yataklarınızın altlarını ve dolaplarınızı düzenli olarak kullanmalısınız. Küçük yatak odalarında ortalıkta ne kadar az eşya olursa oda o kadar geniş ve ferah görünecektir.
  • Son olarak küçük yatak odalarında bazı aksesuarlar kullanarak odaya derinlik katabilirsiniz. Küçük odalarda ayna kullanarak odaya derinlik katabilirsiniz. Aynaların yansıtıcı olması dolayısıyla odayı enine ve boyuna daha uzun daha geniş gösterecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat edip uyguladığınız takdirde yatak odanızı eskiden  daha büyük ve geniş göründüğünün farkına varacaksınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ