Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Evinizin salonu küçük olabilir, bu durum sizin dekorasyon yapmanızı ve evinizin salonunu kendi zevkinize göre döşemenize, dekore etmenize engel değil. Küçük salon dekorasyonu için dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat ettiğiniz takdirde tamamen isteğinize uygun bir salon elde edebilirsiniz.

Küçük solanları dekore ederken herkesin ortak problemi daima salonu daha geniş ve ferah göstermektedir. Hem kendi istediğimize göre dekore edilsin hem de geniş ve ferah gözüksün isteriz. Peki küçük salonlar nasıl en uygun şekilde dekore edilebilir? İlk olarak isteklerinizi göz önünde bulundurmalı ve salonunuza uygun olup olmadığınızı gözden geçirmelisiniz. Bu noktadan sonra ise salonu geniş göstermek için bilinen bazı doğrular var ve bunlardan yararlanmalısınız.

Küçük salonları dekore ederken nelere dikkat edilmelidir?

İlk olarak salonunuzda ki renkleri açık renklerden oluşturmalısınız. Açık ve soft renkler ışığı yansıttığı için diğer renklere göre odayı daha geniş ve aydınlık gösterecektir. Bu tarz renkler gözünüzü de yormayacaktır. Salonunuzda desen kullanmamaya da özen gösterirseniz salonunuz daha ferah görünecektir. İri ve renkli desenler oldukça kalabalık bir görünüme sebep olmaktadır.

 

  • Seçimlerinizi açık renklerden kullanarak salonunuzu geniş gösterebilirsiniz diyoruz ama hep aynı renklerde yoğunlaşmak zorunda değilsiniz. Koltuklarınızı, duvarlarınızı yani salonunuzda geniş yer kaplayan parçaları ferah ve temiz renklerden oluşturup aksesuarlarınızı ise cıvıl cıvıl, dilediğiniz renklerden oluşturabilirsiniz.
  • Bunun dışında ise salonunuza çok fazla eşya almaktan kaçınınız. İhtiyacınız dışında eşyayı salonunuzda bulundurmamalı ve daha şeffaf görünen parçalar tercih etmelisiniz. Cam masalar, şeffaf görünen tablolar seçebilirsiniz.
  • Yapılan bir diğer hata ise eşyaları duvara yaslayarak kendinize alan yaratmaya çalışmaktır. Bu salonunuzu daha dar göstermenize sebep olacaktır. Eşyalarınızı birbirine açılı duracak şekilde yerleştirmelisiniz.

Küçük Odaları Daha Büyük Göstermek İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Odaları Daha Büyük Göstermek İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Evleri Daha Büyük Göstermek İçin Dekorasyonda İllüzyon Etkisi Yaratmanın Yöntemleri

1. Bir odaya perdeler eklerken onları duvarlar ile aynı renkte olduğundan emin olun. Aynı renk tutunan perde ve duvarlar sizin odanızın dahaferah ve  büyük görünmesini sağlayacaktır. Başka bir hile dikine uzun perdeler ile seçimler yapmaktır.
2. Yer açacak olan,  olabildiğince çok doğal ışıktan yararlanın.
3. Ayakları daha uzun olan kanepeler ve koltuklar seçin, alttaki boşluk ve ışık genişlik ve ferahlık duygusu yaratır.
4. Eşyaların yığılmasını acımasızca küçük bir alanda yaşıyorsanız. Eğer bir yıl kullanmadığınız bir şey varsa ondan kurtulmadan artık yenisini almayın…

Küçük Odaları Daha Büyük Göstermek İçin Dekorasyon İpuçları

Küçük Odaları Daha Büyük Göstermek İçin Dekorasyon İpuçları

5. Ev dekorasyonunda, dar odalarda görsel alanı genişletmek için hafif ve nötr olan bir renk paleti, düşünün.

6. Küçük baskılar ya da düz renklerde kumaşlar ve halılar kullanın. Birleştirilmiş renkler görsel küçük bir odada genişlik duygusu ekleyecektir.
7. Tek seferde, bir sehpa ve ekstra oturma grubu olan fonksiyonlu mobilyalar satın alın.
8.Evde aynalar dahil tüm yansıma odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.
9. Burada eski bir kural ise küçük bir alanda küçük mobilyalar tercih etmek iyi bir yoldur, ancak küçük bir odada mobilyalardan birkaç parça daha tercih etmek genellikle odanın büyük görünmesini sağlayacaktır.

küçük alanlar dekorasyonda büyük göstermenin yolları

küçük alanlar dekorasyonda büyük göstermenin yolları

10. zeminden tavana veya duvardan duvara kitaplık eklemeyi düşünün. Bu hile sizin tavanlara baktıracak ve ne kadar yüksek göründüğünü yansıtacaktır, artı fazlalıkları depolama alanı olarak içine eklemek de harika bir yoldur.
11. Mobilya senin iyi bir arkadaşın olmalı. Kullanımda olmadığı zaman Basitçe ortadan itmelisiniz.Katlanmış, yığılmış, ya da uzakta tekerlekli mobilyalar olabilir.
12. Bir odadaki her açık yere raf doldurmayın. Bazı boş alan bırakarak küçük mekanınıza daha havadar bir görünüm verin.
13. Mutfağınızda  geniş tezgah tüm uzunluğu kaplıyor veya bir odada  takma yerleşik bir masa uzun bir odanın yanılsama yaratacak.
14. Duvarlar ile aynı renkte mobilyalar satın almak, bu şekilde sizin evinizi daha genişletmiş olacaktır.
15. Duvarlara karşı mobilya koymayın. Bazen bir odanın daha büyük görünmesi,  bir açıda bir parça yerleştirerek ya da açık alan ile çevrili mobilyalar tercih edin.
16. Çıkarılabilir veya damla ile daha küçük veya daha büyük yapılabilir bir yemek masası satın alın 16. Kullanmadığınız zamanlarda, alanı en iyi şekilde büyük bırakır.
17. Oda duvarlarını döşeme veya beyaz renk ile boyayarak daha geniş alan görünümü verebilirsiniz.
18. Yukarı tavanı parlak renkte boyama sizin tavanı daha popüler yapar ve yüksek tavanlı yanılsaması yaratarak alanı daha geniş gösterir.
19. Küçük bir alanda derinlik duygusu yaratmak için, ortaya pencereleri bırakın.
20. Sonsuza gider gibi odada görünür hale getirecek bir çizgili zemin düşünün odanızı daha büyük gösterecektir.

Küçük Salon Dekorasyonunda İllüzyon Etkisi

Küçük Salon Dekorasyonunda İllüzyon Etkisi

21. Cam masalar ve şeffaf mobilyalar aslında orada daha alan olduğunu düşündürerek göz kandırması oluşturacaktır.
22. Bir noktaya aydınlatma koymak yerine, küçük bir odada birkaç aydınlatma elemanları ekleyin.
23. Küçük bir odada dramatik olamaz anlamına gelmez. Sanatsal, büyük parçalar ile küçük bir alana drama ekleyin ve odayı bu şekilde daha büyük görünüyor yapabilirsiniz.
24. Bütün yatak odasına kaplayan büyük bir yatak gibi, bütün bir odayı dolduran mobilyalar satın almayın, daha küçük ve az eşyalarınız ile evinizi dekore edin.

2017 Küçük Salon Dekorasyonu Modası

2017 Küçük Salon Dekorasyonu Modası

Genelde genç kadınların hayatlarının bazı noktasında ev dekorasyonu için kötü bir sorun: küçük alanların içine bizim hayatımızı tıkmak zorunda olmak. Eğer küçük bir alana ihtiyacınız olan her şeyi güzel bir şekilde sığdırma, bu yemek alanı, bir home ofis veya TV koymak zorunda olduğumuz oturma odası için ve sadece bir yatak sığacak kadar küçük yatak odasına zorlukla dekore etmek bu yaşam alanlarını daha geniş ferah göstermek kesinlikle kolay bir iş değildir. Bu küçük ev aynı anda,  çok fonksiyonlu ve tamamen şık ve daha davetkar, görünmesine yardımcı olan kolay çözümler var!
Daha fazla:  Küçük evler için 18 Fonksiyonel ve Yaratıcı Dekorasyon Fikirleri
Burada, küçük bir odayı daha büyük yapmak için  bizim 25 favori ipuçları var sizde odalarınızı bu dekorasyon fikirleri ile daha büyük ve ferah göstermeyi deneyin…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ