Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Şehirlinin hayatı artık küçük ve dar evlerde inşa ediliyor. Kalabalık nüfus, sıkışık bir şehirleşme metropollerin en büyük problemi oldu. Küçük evler için pratik çözümler, önemli püf noktalarını paylaşacağız. Emin olun evinizdeki inanılmaz değişime şahit olacaksınız. Mobilya seçiminiz, renk seçiminiz, uygulamak istediğiniz tarz gibi aklınıza gelen her bir ayrıntıyı sizlere anlatacağız. Genel algı küçük evlerin şık ve zarif olamayacağı, büyük evlerin her zaman daha şık ve dekoratif olduğu yönünde. Merak etmeyin! Büyük ve gösterişli evlerden hiçbir eksiğiniz kalmayacak. Hatta kullanım alanlarınız çok rahat ve hoş bir görüntüye kavuşacak. Küçük evleri büyük göstermek için bazı illüzyonlar kullanacağız. Ayna kullanımı, mutfak ve salonun birleştirilmesi, açık renklerin kullanılması ve gereksiz eşyalardan uzak durmak gibi bazı çözümler sunacağız. Gerisi sizin zevkinize kalmış. Şimdi tek tek odaları birlikte gezelim ve neler yapabileceğimizi birlikte görelim.

Resim Galerisi İçin Resme Tıklayınız.

Küçük Salon Veya Oturma Odası Dekorasyonu

Minimal Mobilya Seçimi

Küçük Salon Koltuk Takımı

Küçük Salon Koltuk Takımı

Küçük salonlarda gereksiz eşya kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Büyük ve gösterişli koltuk takımları elbette güzel bir tercih olacaktır fakat unutmamamız gereken ilk şey alanımızın küçük olduğudur. Bu yüzden daha minimal modelleri tercih edin. Bu hareket alanınızı rahatlatacak, koltuk takımınızı daha gösterişli yapacaktır. Zigon sehpalar, cam vitrinler yine kullanmaktan kaçınmamız gereken mobilyalar olacak. Duvarlarda büyük resimler ve çerçeveler yerine, ufak ufak ama birkaç tane resim çerçevesi kullanın. Bu yöntemler küçük salonları daha geniş gösteren tekniklerdir. Ve çerçeveli büyük bir ayna kullanın. Büyük aynalar küçük salonları daha geniş ve ferah gösterir.

Küçük Salon Renk Seçimi

Küçük Salon Renk Seçimi

Küçük Salon Renk Seçimi

Küçük salonlarda mutlaka açık renkleri tercih edin. Renkleri birbirleri ile kombin ederken işe halılardan başlayın. Daha sonra mobilyalarınız, perdeleriniz ve halılar renk ve desen olarak birbirini tamamlayan parçalar olmalıdır. Pahalı ve özellikli ürünler olduğu için işe halılardan başlamak daha doğru olacaktır. Son olarak duvarlarınızda açık renk düz boya veya açık renk duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Koyu renklerden olabildiğince uzak durmakta fayda var. Çünkü koyu renkler alanı daha basık ve küçük gösterecektir.

Küçük Salon Ve Oturma Odalarında Işıklandırma Yöntemleri

Küçük Salon Işıklandırması

Küçük Salon Işıklandırması

Yine küçük bir salona göre hareket edeceğiz. Bu yüzden büyük avizeler bize göre değil. Geniş ve hacimli avizeler odayı basık ve sıkıcı yapar. Dekoratif abajurlar, masa lambaları hatta asma tavanlardaki led ışıklar harika duracaktır.  Son olarak doğal ışıktan olabildiğince yararlanmak için büyük pencereler bize çok fazla yardımcı olacaktır.

Salonunuzu Veya Oturma Odanızı Mutfakla Birleştirin

Küçük Salon İle Mutfağı Birleştirin

Küçük Salon İle Mutfağı Birleştirin

Salonunuz ve mutfağınız çok darsa, odalarınızı mutfaklarla birleştirmek güzel bir fikir olabilir. Daha geniş ve fonksiyonel bir alana bu yöntemle sahip olabilirsiniz.

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu – Küçük Yatak Odalarını Nasıl Daha Geniş Gösteririz?

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük yatak odalarında mobilyalarımızı seçerken ilk olarak gardıroplarımızın önünde ayna olmasına özen göstermeliyiz. Aynalar dar alanları daha geniş gösterir. İkinci olarak aydınlatmalar ön plana çıkıyor. Aydınlatma diğer önemli bir husus. Odamızın genel aydınlatmasını yüksek tutmalıyız. Hatta ayarlanabilir özellikteki aydınlatmalar ile ışığı kısabilir ya da daha güçlü bir ayara getirebiliriz. Duvarlarımızı da açık renkte boyadığımızda eskisinden çok daha büyük ve ferah bir alana kavuşacaksınız.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Küçük mutfaklarınızı düzenlemeye başlamadan önce ocak, fırın, bulaşık makinesi, buzdolabı ve evyenizin yerlerini belirleyin. Bunlar mutlaka mutfakta bulunması gereken eşyalarımız. Alanımız dar olacağı için dolaplarımızda olabildiğince iç raf ve çekmecelere yer verin. Eğer yeriniz kaldıysa bir kiler yine saklama alnınızı artıracaktır. Yine önemli bir kural; açık renkler kullanmak olacaktır.

Küçük Çocuk Odası Dekorasyonu

Küçük Çocuk Odası Dekorasyonu

Küçük Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odalarında katlanabilir çalışma masaları, ranzalar ve mümkünse gömme dolaplar kullanmak güzel bir fikir olabilir. Gereksiz eşya kullanımından olabildiğince uzak durmak gerekir. Açık renkli duvar boyaları veya çocuk odalarına uygun desenli duvar kağıtları işimize yarayacaktır.

Küçük Banyo Dekorasyonu

Küçük Banyo Dekorasyon Önerileri

Küçük Banyo Dekorasyon Önerileri

Küçük banyolarda üç kısma odaklanıyoruz. Duş kabini, pencere ve havalandırma. Penceremiz büyük ve buzlu cam modelinden olursa aydınlatma daha iyi sonuç verir. Fakat penceresiz ise güçlü bir genel aydınlatma kullanılmalıdır. Camlı ve boydan boya duş kabinleri küvetlerin yerine tercih edilmelidir. Mobilyalarımız bol raflı ve tek konsol üzerinde yoğunlaşmalıdır.

Dar veya küçük ev planları sizi karamsarlığa düşürmesin. Verdiğimiz ip uçlarının sizlere yardımcı olacağını umuyoruz. Her işin bir ayrıntısı vardır ve doğru uygulandığında güzel sonuçlar verir. Küçük ev dekorasyonu ile dar evleri daha geniş ve büyük gösterebilir, fonksiyonel ve kullanışlı bir eve sahip olabilirsiniz.

Son yıllarda inşaat sektörlerinin farklı konseptler ile hazırlamış olduklar yapılar geçmişte var olan ev mimarilerinin dışında yer almakta. Gerek tasarım gerek işlevsellik olarak ön planda olan yeni tarz evler birçok şehirde inşa edilerek sahiplerini beklemektedir. Bu tarz yeni evler arasında genellikle tek çocuklu veya çocuğu henüz olmayan yeni çiftler ya da bekar memur ve öğrenciler için hazırlanmış 1+1 2+1 ve hatta kimi zaman 1+0 gibi küçük evler yer almaktadır.

Küçük Evler İçin Muhteşem Dekorasyon Önerileri

İnşaat sektörü, günümüzde en çok gelişen sektörlerden biri haline gelmiştir. Bu sektörle birlikte mimari de gelişmiş ve gerek görünüm gerek ise kalite olarak çağın standartlarını yakalamayı başarmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak ise yapılan evlerde çeşitlilik artmış, her türlü aile veya bireye uygun ebatta daireler inşa edilmeye başlanmıştır. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde bir evde yalnız yaşama ya da evi az sayıda kişi ile paylaşma hali çoğalmıştır. Özellikle öğrencilerin ya da çalışan bekar kişilerin tercih ettiği bu yaşama biçimi beraberinde daha küçük evlere olan talebi de arttırmıştır. Küçük evler, hem daha az maliyetli olduğu hem de ev işi sorumluluğu bakımından yaşayanlarına daha haz yükümlülük yüklediği için çoğu bekar ya da yeni evli kişi tarafından son zamanlarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Küçük evlerin dekorasyonu, mekan kısıtlığı sebebi ile zor olabilmektedir. Yanlış mobilya seçimi gibi durumların yaşanması halinde ise evler istenmeyen bir şekilde daha da küçülmekte ve yaşayanlarını bunaltıcı bir havaya bürünebilmektedir. Bu türden olumsuz durumların önüne geçebilmek ve yaşam alanlarımızdan birini oluşturan evlerimizde geçirdiğimiz vakitleri keyifli bir hale getirebilmek için bu yazıda küçük evler için bazı muhteşem dekorasyon önerilerinden bahsedeceğim ve örnekler göstereceğim.

Küçük evleri dekore etmek zor olsa da kimi hususlara dikkat edildiği takdirde oldukça keyifli bir eylem de olabilmektedir. Dekore etme esnasında dikkat etmeniz gereken ana noktaları şu şekilde özetleyebilirim,

  • Renk seçimi, dekorasyonun kilit noktalarından biridir. Duvarlarınızda doğru renk kullanımı halinde odalarınıza aydınlık ve ferah bir hava katmanız mümkün olacaktır. Duvar renginiz ile mobilya renkleriniz arasında bir tezat olması halinde de mekanlarınıza derinlik katmanız mümkündür.
  • Eşyalarınız mekanlarınız ile orantılı ebatlarda tercih etmeniz doğru bir tercih olacaktır. Aksi takdirde büyük eşyalar odada kalabalık bir görüntü vereceği gibi boğucu bir atmosfere de sebep olacaktır. Koltuk tercihinizi köşe takımından yana kullanmanız, tezgahları L şeklinde tercih etmeniz, banyolarınızda küvet yerinde duşa kabin yaptırmanız mekanlarınıza genişlik katacağı kadar kullanışlı tercihler de olacaktır.
  • Gömme dolaplar, kitaplık olarak duvara monte edilen bağımsız raf üniteleri, depolama alanına sahip koltuk ve yataklar küçük evlerin kurtarıcı anahtar parçalarıdır. Bu tür parçalar tercih etmeniz halinde kalabalık bir görüntü vermeden eşyalarınızı depolama imkanına sahip olacaksınız.
  • Küçük evlerde kullanılacak aksesuarlar da mekan ile orantılı boyutlarda seçilmelidir. Dağınık ve boğucu bir görüntü vermekten kaçınmak adına çok fazla ve çok büyük objeler aksesuar olarak kullanılmaktan kaçınılmalıdır. Duvarlara asılacak tablolar küçük mekanlar için ideal aksesuarlardır.

Genellikle büyük şehirlerde çok katlı binaların yapılması ve buna takriben yaşam alanlarının küçük tutulması üzerine bu tarz evler ortaya çıkmaktadır. Bu tür evlere sahip olan bireyler daha güzel bir görünüm için küçük ev dekorasyon önerileri üzerine belli başlı araştırmalar yapmaktadır. Küçük ev dekorasyon modelleri üzerine yapacağınız işlemlerde dikkat edeceğiniz en önemli husus güneş ışığının ne denli vurması ve bunun akabinde uygun duvar rengi seçimi olacaktır. Geri kalan önemli unsurlar arasında ise mobilya renklerinizin duvar ile aynı renklerden çok farklı tonlarda veya karşıt renklerde olmasıdır. Ayrıca duvarlarda kullanacağınız aynalar veya dekoratif tablo modelleri evinizi daha geniş ve ferah gösterecektir.

Sizler için özenle araştırıp derlediğimiz en yeni küçük ev dekorasyon fikirleri ile daha güzel bir eve sahip olmanızı umuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. inegöl mobilyası dedi ki:

    american mutfak olan tasarım çok hoş duruyor

BİR YORUM YAZ