Bu yazımızda köşe takımı modellerinden bahsettik. Eğer salonumuzda köşe takımı kullanacaksan nelere dikkat etmeliyiz? Köşe takımlarının diğer mobilyarlarla olan uyumları da anlatılmaktadır.

Ev dekorasyonunda konforlu ve kullanışlı bir oturma bölümü oluşturmak en önemli aşamalardan bir tanesidir. Hele ki gün içerisinde en çok vakti geçirmiş olduğumuz oturma odaları için bu daha bir önemli olmaktadır. Hem konforlu olması hem de yerleşim açısından her ortama uyum sağlaması yönünden köşe takımları vazgeçilmez parçalardan bir tanesi. Son zamanlarda da bu ihtiyaçlara yönelik olarak köşe takımları çok fazla tercih edilmeye başlandı. Odası çok büyük olmayanlar, daha konforlu bir oturma alanı oluşturmak isteyenler köşe takımlarını öncelikli olarak tercih ediyorlar. Köşe takımlarında sayısız alternatif söz konusu. Küçük büyük her oda için bir köşe takımı alternatifi bulmak mümkün. Şimdi bunlara daha yakından göz atalım.

Kenarları Dik Köşe Takımı

Kenarları Dik Köşe Takımı

Dik Köşe Takımları
Köşe takımı modellerinde öncelikle köşenin tam dik şekilde olduğu modeller çok sık tercih ediliyor. Dik köşe takımları daha çok küçük odalar için ideal bir kullanım sağlamaktadır. Bu modellerde oturma alanı daha fazla olduğu için küçük odalara uyum sağlaması açısından ideal bir durum oluşuyor. Köşe takımlarında yaslanma bölümü tek başına bulunabildiği gibi yastıklı olarak da tercih edilebiliyor. Yaslanma bölümünde bu şekilde iki alternatif söz konusu oluyor. Bazı modeller sadece arka modül ile elde ediliyor. Ancak bazılarında bu modül önüne yastıklar yerleştiriliyor ve bu şekilde daha konforlu bir alan oluşturulmuş oluyor. Ancak diğer taraftan düşünüldüğü zaman ise bu şekilde yastıklı olan modeller daha derin olduğu için yer tasarrufu açısından çok da mantıklı olmuyor. Arka modülün yaslanma bölümü olarak kullanıldığı köşe takımları yer tasarrufu sağlaması açısından çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Kenarları Oval Köşe Takımı

Kenarları Oval Köşe Takımı

Oval Köşe Takımları
Köşe takımlarında bir de köşenin tam olarak dik değil, oval olduğu modeller söz konusu. Bu modellerde oval kısım farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Küçük kırlentler buraya yerleştirilebilir. Bu kırlentler farklı form ve renklerde tercih edilirse köşe takımı çok daha şık ve farklı görünecektir. Siz de bu köşeyi dilediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Yani kırlent seçimleri, kumaş seçimleri tam olarak size hitap edecektir. Ayrıca bir diğer alternatif olarak bu oval köşe kısmında çok fazla sehpa görüntüsü detayı tercih edilebiliyor. Bu köşe kısmında ahşap malzeme tercih edilebilir. Bu ahşap kısım çay kahve servisi gibi durumlarda çok mantıklı olmaktadır. Eğer uzanarak kullanmak gibi bir isteğiniz yok ise bu şekilde ahşap bölmesi olan köşeleri tercih edebilirsiniz. Sadece servis için değil aynı zamanda bu bölmeyi dekoratif olarak da kullanabilirsiniz. Dekoratif malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda raflara da yer verilebilir. Bu raflar da dekoratif malzemeler için ideal olacaktır. Bazı opsiyonel olan modellerde bu kısım yastıklar ile kapatılarak dilediğiniz zamanlarda oturma bölümüne değişme imkanı da bulunabilir.

Evgör Mobilya Ahşap Köşe Takımı

Evgör Mobilya Ahşap Köşe Takımı

Ahşap Bölümlü Köşe Takımları
Ahşap bölümleri olan köşe takımları çok farklı modellerde de kullanılabilir. Sadece köşe kısmı değil farklı bölümlerinde de raf sistemleri yerleştirilebilir. Özellikle oturma bölümünün ucunda bu şekilde ahşap kısımlar bulunabiliyor. Bu da ekstra bir sehpa ihtiyacını da ortadan kaldıracaktır. Bu bölümlerin alt kısımları ise raf olarak değerlendirilebilir. Bu bölümlere kitap ve dergi de yerleştirebilirsiniz. Bu tarz yerleri çok farklı şekillerde değerlendirme imkanına sahipsiniz. Gün içerisinde elinizin altında bulunmasını istediğiniz tüm malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Ayrıca köşenin bir kısmından koltuk kısmının üzerinde hareket edebilen tekerlekli bir sehpa da tercih edilebilir. Bu şekilde dilediğiniz zaman koltuğun dilediğiniz yerine yerleştirebileceğiniz bir servis modülüne sahip olacaksınız. Bu şekilde servis yapmak çok daha kolay olacaktır.

Köşe Takımları Dekorasyon Önerileri
Köşe Takımlarında Kumaş Seçimi: Köşe takımı modellerinde çok çeşitli alternatifler var. Özellikle kumaş seçimi açısından da çok farklı alternatifler kullanılabilir. Seçeceğiniz model ve kumaş ile odanıza çok farklı ve şık bir hava katabilirsiniz. Özellikle rahat modellerde koyu renkler çok fazla tercih ediliyor. Köşe takımları gün içerisinde üzerinde çok fazla vakit geçirildiği için lekelenme ihtimali çok fazla olmaktadır. Hal böyle olunca açık renkler değil koyu renkler çok daha mantıklı olmaktadır. Koyu renk seçimleri sadece kullanışlı olması açısından değil aynı zamanda mobilya sektöründe de çok fazla tercih edilen bir seçimdir. Koyu renkler arasında en fazla tercih edilen ise son yılların modası füme rengi olmaktadır. Koyu griden başka olarak bordo, petrol rengi gibi renkler de çok fazla tercih edilmektedir.

Köşe Takımı Yastıkları

Köşe Takımı Yastıkları

Yastıkları Açık Renk Seçin: Koyu renkleri karanlık gösterme ihtimalinden uzak durmak için çok çeşitli renklendirme yöntemleri olabilir. İlk olarak yastıklar bu açıdan değerlendirmek için çok uygundur. Genelde bu şekilde koyu renkli olan köşe koltuk modellerinde renk katmak ve sıkıcı bir görüntü oluşmaması için açık renkler tercih edilebilir. Örneğin popüler olan füme üzerinde açık gri tonlar kullanılabilir. Daha renkli bir model olarak ise desenli yastık kılıflarını kullanabilirsiniz. Desenli yastık modelleri özellikle bu şekilde düz renklerin üzerinde gayet şık duracaktır. Odanızda çok farklı renk ve model alternatifleri tercih edebilirsiniz. Bu modellerde odanıza uyum sağlayacak alternatifleri tercih ederek daha uyumlu bir görüntü yakalamanız mümkün.

Köşe Takımı Puf Koltuk

Köşe Takımı Puf Koltuk

Köşe Takımlarına Ek Olarak Puf Kullanın: Köşe takımı modellerinde oturma kısmı bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda farklı alternatifler tercih edilebilir. Örneğin puf kullanmak iyi bir seçim olabilir. Puflar köşe takımlarına çok uyumlu olmaktadır. Köşe takımının oturma bölümüne uyumlu olacak ölçüde bir puf tercih ederseniz dilediğiniz zaman köşeye ilave ederek daha uzun bir koltuk elde edebilirsiniz. Ya da bazı durumlarda karşılıklı bir oturma bölümü elde etmek için köşenin karşısına bu şekilde bir puf yerleştirebilirsiniz. Pufu sadece koltuk olarak değil aynı zamanda dekoratif bir parça olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin yastıkların renginde ya da renkli bir şekilde farklı bir kumaştan da tercih edebilirsiniz. Yani odaya renk katmak için de bu şekilde bir puf kullanabilirsiniz.

Köşe Takımı Berjer Koltuk

Köşe Takımı Berjer Koltuk

Puf Yerine Berjer Koltuklarda Tercih Edebilirsiniz: Puf olduğu gibi aynı şekilde berjer tercihi de yapılabilir. Berjer için yeterli bir alana sahipseniz tekli bir berjeri köşenin yan ya da karşı kısmına yerleştirebilirsiniz. Oturma açısından çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Konfor açısından da kullanışlı olacaktır. Berjer modellerinde de çok farklı seçimler yapabilirsiniz. Normal koltuk takımı modellerinde genel olarak berjerler iki tane olacak şekilde kullanılır. Ancak köşe takımı modellerinde berjer seçimi sadece bir tane olacak şekilde kullanılmalıdır.

Köşe Takımlarının Kumaş Dokuları Nasıl Olmalı?
Son olarak köşe takımı modellerinde kumaş dokularına değinelim. Kumaş seçimleri de en az renk ve model seçimleri kadar önemli olan bir diğer nokta. Mat dokuları tercih ederek odanızı daha spor bir havaya sokabilirsiniz. Mat ve koyu renkler ile çok modern görünen ve aynı zamanda çok da şık bir hava yakalamanız mümkün. Ancak popüler olan farklı kumaş türleri de var. Bunlar arasında özellikle deri görünümlü olan kumaşlar çok şık bir alternatif olabilir. Tamamen parlak görünümlü olmayan daha süet gibi görünen ve kendi içerisinde dalgaları bulunan kumaş türleri bu açıdan alternatif olabilir. Özellikle chester tarzında üretilmiş olan köşe takımı modellerinde bu şekilde kumaşlar çok şık bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Siz de zevkinize göre bir kumaşı seçerek hayalinizdeki modele kavuşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ