Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Eviniz de kullandığınız demode dekorasyon fikirlerinden sıkıldıysanız yeni arayışlar içine girmenize gerek yok son yılın en iyi trendlerinden biri olan tığ işi fikirler bir eskiye dönüş sağlıyor yani geçmişe yolculuk. Eskiden kullanılan örgü nakış işleri şimdilerde tekrardan moda olmaya başladı. Ne demişler “ne varsa eskilerde var”. Bu düşünce tarzından yola çıkarak, evimizde yaptığımız dekorasyona değişik bir hava ve hareketlilik katmak istiyorsanız tığ işi modelleri deneyin derim. Evinizi ısıtacak, çeşit çeşit modelleriyle evinizin tarzını değiştirecek bu modeller göz kamaştırıyor.

Ev dekorasyonu için pahalı ve gösterişli eşyalara veya süslere ihtiyacınız yok. Tığ işi örgülerle el işi oyuncaklar yapabilirsiniz mesela. Son zamanlarda moda olan “Amigurumi” sözcüğünü siz de duymuşsunuzdur. Bir pamuk iplik ve tığ ile harika süslükler, oyuncak bebekler yapılıyor. Aşağıda bununla ilgili örneklerimizi mutlaka aşağıda inceleyin. Tığ işi örgü battaniyeler ile koltuk örtüleri ve şalları, paspaslar, kırlentler gibi bir çok tığ işi örgü modeli yapabilir evinizi kışın daha sıcak ve canlı dekore edebilirsiniz.

Anlatımlı Örneklerle Tığ İşi Örgü Modelleri Resim Galerisi

Amigurumi  Nedir? Amigurimi Nasıl Yapılır?

Amigurimi, japon kültürünün bir parçası olan, “Ami” (Tığ İle Örülmüş Olan) ve Nuigurumi (İçi Doldurulmuş Olan) sözcüklerinden meydana gelir. Özellikle son zamanlarda bu tığ işi süslemeler bir furya oldu ve büyük bir beğeni topladı. Doğrusunu söylemek gerekirse harika modeller ortaya çıkıyor. Hayal gücü ve zevk meselesi tabi. Şimdi bu Amigurimi her ne kadar doğu kültürünün esintilerini taşısa da içeriği Türk el işi sanatlarına dayanıyor. Eğer bir yerde el işinden bahsediliyorsa, ülkemiz bu işin başladığı topraklar. Bunu en başta kabul etmek lazım.

Türk kadınlarının marifetli ellerinde harika el işi örgü oyuncaklar, bebekler, çizgi film karakterleri veya hayal gücünüzün el verdiği kadar birçok model meydana geliyor. Ve ortaya tahmin de edebileceğiniz gibi neşeli tasarımlar çıkıyor. Normal tığ işinden hiçbir farkı yok. Bir tığ veya örgü şişi, ip ve boncuk. Bu malzemeler doğal ipliklerle yapıldığı için sağlıklı da oluyorlar. Veya evinizin bir köşesinde küçük, tatlı ve şirin detaylar olabiliyor. Evinizi dekore etmek veya süslemek sandığınız gibi pahalı bir iş değil. Hele ki el işi olduğu zaman daha da bir hoş duruyor.

 • Siz de Bu Oyuncaklara Sahip Olabilirsiniz. Tığ Ve İplik İle Marifetlerinizi Sergileyin.
Tığ veya işi ile yapılan bu oyuncaklar evlerinizi süsleyecek.

Tığ veya işi ile yapılan bu oyuncaklar evlerinizi süsleyecek.

 • Sevimli Dinazor Tığ İşi Oyuncak
Sık iğne tekniği ile isteğiniz modeli kolayca yapabilirsiniz.

Sık iğne tekniği ile isteğiniz modeli kolayca yapabilirsiniz.

 • Bu model de bize Susam Sokağı efsanesinden yadigar.
Kolay öğrenilebilen ve uygulanabilen bu oyuncak evlerinizi süsleyebilir.

Kolay öğrenilebilen ve uygulanabilen bu oyuncak evlerinizi süsleyebilir.

 • Batman yine iş başında. Ama bu sefer çok daha sevimli değil mi?
Yapımı keyifli olan bu el işi oyuncaklar farklı karakterlerde yapılabilir.

Yapımı keyifli olan bu el işi oyuncaklar farklı karakterlerde yapılabilir.

 • Biraz nostaljik olmak her zaman iyidir.
Yaratıcılığınızı son limitine kadar kullanabilir, harika modeller örebilirsiniz.

Yaratıcılığınızı son limitine kadar kullanabilir, harika modeller örebilirsiniz.

 • İşte küçük ve sevimli panda yavrumuz.
Dekoratif bir hobi olduğu için evinizin bir kenarından tatlı bir detaya yer verebilirsiniz.

Dekoratif bir hobi olduğu için evinizin bir kenarından tatlı bir detaya yer verebilirsiniz.

 • Bir farenin bu kadar sevimli olabileceğini tahmin edemezdik.
Pamuk iplikten yapıldığı için %100 ve doğal oyuncaklardır. Çocuklarınız için daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Pamuk iplikten yapıldığı için %100 ve doğal oyuncaklardır. Çocuklarınız için daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Biz zaten ev dekorasyonu için örgü ve kürk parçaların kış dekorasyonu için harika olduğundan daha önce bahsetmiştik. Onlar sonbahar ve kış için son derece rahat ve şık. Bugün bazı tığ işi parçalar ile rahat bir dekora temasını nasıl yapacağınız konusunda örnek resimler paylaşmak istiyoruz. Tığ işi yatak örtüleri, masa süsleri ve masa örtüleri, 2017 yılı boyunca çok popüler onlar eve renk, şıklık ya da vintage etki oluşturması içinde çok tercih ediliyor.

Başka daha özgün bir fikir, tığ işi renkli bir yastık kılıfı veya paspaslar- bu kadar konuksever olduğunu düşünmemiştik doğrusu! Tığ işi örgüden depolama için, Tığ işi sepetler , ya da yavrularını, özellikle renkli olanları şaşırtıcı bir güzellik yaratması ve çok rahat kullanışlı olması da harika.
İlgili; Kış için 38 Yumuşak Örgü Mobilya Örtüleri 2015

Tığ işi mobilyalar ve kılıfları sadece çarpıcı görünüyor! Sandalyeler ve Puf çok yumuşak ve çok davetkar özelliği vardır! İstediğiniz gibi bunları kendiniz evde örüp yapabilir ve değiştirebilirsiniz, çünkü tığ işi parçaların çok geniş kullanma alanları ve şekilleri var.

Her şey hayal etmekle başlar!
Güzel dekorasyon fikirlerini istediğiniz gibi tasarlayarak harikalar yaratabilirsiniz. Mesela, dantel yada tığ işinden kırlent kılıfları örerek onların formunu değiştirebiliriz, renk renk yaparak, hem salona hem balkon dekorasyonlarında ilgi çekici bir tarz yaratabiliriz. Son zamanlarda bu örgü çılgınlığı giderek büyümekte, bayanlar çok ileri giderek yatak örtüsü, büyük paspasları bile tığ işiyle yaparak dekorasyonlarına renk katıyorlar. Çok değişik modeller tasarlamak mümkün. Saate kılıf örülebilir, kalem kutusuna, saksılara bile… Çok fazla maliyeti olmayan bu örgüler, satın aldığınızdan çok daha ucuza denk geliyor hem de bayanlara eğlenceli bir uğraş olmakta. Uzun geçen kış gecelerin de kadınların yapacağı çok güzel bir uğraş. Akşam otururken, çayınızı yudumlarken bu motifleri de rahatlıkla yapabilirsiniz. Çok çarpıcı ve yaratıcı fikirler üreterek siz de gözleri üzerinizde toplayabilirsiniz. Çok şık görüneceğini düşündüğümüz ve çok paralar harcadığımız o pahalı dekorasyonlar yerine daha şık ve doğal olacak tarz da örgüler, danteller, nakış, kurdele nakışı gibi modeller katarsak daha şık ve renkli bir mekan yaratabiliriz. Eskiye yapılan bir yolculuk ve nostaljik yapıda ki bu çizgiler her eve uyum sağlayacak güzellikte. Her şey detaylarda gizlidir, çok basit bir mekana bile birazcık hareket katarak harikalar yaratabiliriz. Salona, çocuk odasına , yatak odasına ve özellikle mutfağa da farklı modeller örerek farklılık katabiliriz. Ev hanımı olup ta canım sıkılıyor diyorsanız, hemen farklı renklerde ipler alarak ilk adımı atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Online Alışveriş Sitesi dedi ki:

  Harika bir blog olmuş!! Ellerinize sağlık.

  1. Nilüfer dedi ki:

   rica ederiz

BİR YORUM YAZ