Farklı tarzlarda en güzel koltuk modellerini inceledik. Koltuk seçerken neye göre seçmeliyiz? Koltukları kombinlerken, renk seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Dekorasyonun en önemli parçası ve evimizin olmazsa olmazları arasında ilk sıralardan bir tanesi koltuk takımları. Hem görüntü açısından hem de kullanım ve de konfor açısından önemli bir yere sahip. Koltuk takımı modelleri sayısız alternatif sunuyor. Alternatifler arasında bazı dönemler öne çıkan parçalar bazen de demode olabiliyor. Bu yüzden dikkatli bir seçim yapmalı ve yapacağınız seçimin bir sezon sonra demode olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için klasik modelleri tercih edebilir ya da hiçbir zaman demode olmayacak her daim kurtarıcı sade ve minimal modelleri tercih edebilirsiniz. Bu modeller size birçok açıdan kullanım kolaylığı da sağlar. Şimdi koltuk takımı modellerinde en şık ve en tercih edilebilir olanlara değinelim.

Koltuk Takımlarında Renk Seçimleri
Öncelikle renklerden bahsedelim. Renk seçimi en az modelin şekli kadar önemli olmaktadır. Doğru bir seçim ile yıllarca kullanabilecekken yanlış bir renk seçimi yaparak çok kısa sürede bu fikrinizden pişman olabilirsiniz. Renklerde son dönemde popüler olan ve her zaman geçerliliği olan modeller arasında gri tonları yer alıyor. Gri her renk ile kolayca uyum sağlayabilen bir renk. Yani halı seçiminde, perde seçiminde ya da odada olabilecek her türlü parçanın seçiminde size büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından da avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Gri bir koltuk üzerindeki lekeleri ya da tozları belli etmez. Yani kısa sürede kolayca temizlik yapabilirsiniz. Bu yüzden gri tonlarından size de uyum sağlayacak bir tane seçmeniz ideal olacaktır. Çok karanlık olmaması ve aynı zamanda lekeleri de belli etmemesi için orta tonlarda bir gri kurtarıcı olabilir.

Açık Renkli Koltuk Modelleri

Açık Renkli Koltuk Modelleri

Açık Renkli Koltuk Modelleri
Gelelim diğer renk alternatiflerine. Açık renk bazıları için vazgeçilmez olabilir. Beyaz ya da bej tonları görüntü olarak şüphesiz odaya çok ferah bir hava katar. Bu renkler de uyum açısından çok rahat etmenizi sağlar. Her renk ile rahatlıkla kombin edilebilir. Ancak diğer taraftan bu şekilde açık renkli olan koltuk modelleri en ufak bir şeyde kurtulamayacağınız bir lekeye sahip olmanızı sağlayabilir. Bazı kumaşlar daha silinebilir ve leke tutmayan bir yapıya sahip olabiliyor. Ancak yine de koyu renk ile elde ettiğiniz kullanım konforunu açık renkli bir koltuk ile sağlayamazsınız.

Mavi Renkli Koltuk Modelleri

Mavi Renkli Koltuk Modelleri

Mavi Renkli Koltuk Modelleri
Renkli tercih etmek de alternatiflerden bir tanesi. Örneğin mavi son dönemde koltuk takımı modellerinde karşımıza çok fazla çıkıyor. Turkuaz mavisi, petrol mavisi, lacivert ya da daha değişik tonları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında bordo ve kiremit renkleri de çok sık tercih edilen renkler arasında yer alıyor. Bir diğer popüler koltuk rengi ise yeşil. Özellikle yeşilin koyu tonları koltuk takımlarında çok şık bir görüntü veriyor. Renkli alternatifler mekana enerji verirken daha farklı ve kendine özel bir hava elde etmenizi sağlar. Ayrıca sadece tek bir renk kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok elbette. Bunun yerine kombin renkleri ile bir koltuk takımı da tercih edebilirsiniz. Koltuk takımı modellerinde berjerler farklı olacak şekilde kombinler çok fazla tercih ediliyordu. Ancak artık durum değişti. Şimdilerde üçlü koltuklarda farklı renkler tercih ediliyor. Berjerler ile bir üçlü aynı renkte kullanılırken diğer üçlü koltukta farklı bir renk tercih edilebiliyor. Bu hali ile çok daha farklı bir görüntü elde edilmiş oluyor. Siz de kendi zevkinize göre farklı renk kombinleri yapabilirsiniz. Sadece düz renkler değil desenler ile de kombin edebilirsiniz. Ayrı bir renkte seçeceğiniz üçlü koltuğu desenli bir kumaştan tercih edebilirsiniz.

Chester Tarzı Koltuk Modelleri

Chester Tarzı Koltuk Modelleri

Chester Tarzı Koltuk Modelleri
Koltuk takımı modellerine şimdi bir de şekilsel olarak bakalım. Son zamanlarda koltuk takımı modellerinde en çok karşımıza çıkan modeller chester modeller oluyor. Düğmeli olan bu modeller görüntü itibari ile koltukları klasik havadan çıkararak çok daha havalı bir görünüme kavuşturuyor. Çok sade olmayan ama diğer taraftan da daha gösterişli ve daha farklı bir model istiyorsanız işte o zaman chester tarzda bir koltuk modeli tercih edebilirsiniz. Bu şekilde olan modellerde farklı alternatifler mevcut. Chester detayı bazı koltuklarda koltuğun her tarafına yerleştiriliyor. Bazılarında ise sadece bölgesel olarak kullanılıyor. Örneğin sadece yaslanma yerinde ya da sadece kol kısımlarında bu detay kullanılabiliyor. Diğer yerler ise düz kumaş ile kaplanıyor. Her türlü alternatifi bulabileceğiniz için farklı şekillerde modellerden tercih yapabilirsiniz.

Chester modeline benzeyen ama biraz daha farklı bir görüntüsü olan başka bir alternatiften bahsedelim. Bu da baklava desenine benzer desenleri olan koltuk takımları. Ortasında bilyeler ile desen yapılan bu koltuk modellerinde farklı yerlere bu desen ile hareket katılıyor. Sıradan görüntüden uzaklaşması adına çok ideal bir seçim. Bu şekilde detayın yerleştirildiği koltuk modelleri sıradanlıktan uzak ve spor bir havaya sahip. Özellikle chester modeli ve bu bahsetmiş olduğumuz baklava desenli modelde kumaş tercihi de deriye benzer şekilde yapıldığında çok daha iddialı bir görüntü ortaya çıkıyor. Parlak ve kalın kumaşlarda bu gibi desenler çok daha iddialı bir sonuç veriyor.

Avangart Tarzı Koltuk Modelleri

Avangart Tarzı Koltuk Modelleri

Avangart Tarzı Koltuk Modelleri
Koltuk takımı modellerinde bir başka popüler tarz ise avangart modeller. Daha gösterişli, saray mobilyasını andıran koltuk takımlarının tarzına avangart modeller diyoruz. Bu modeller daha çok geniş mekanlar için uygun olmaktadır. Zira avangart koltuk takımlarındaki parçalar da diğer koltuk modellerine göre daha geniş ebatlara sahip oluyorlar. Haliyle geniş bir mekanda çok daha rahat şekilde kullanılabiliyorlar. Avangart modeller oymalı ayaklara, kollara ve kenarlara sahip, daha çok parlak ve alımlı kumaşlardan üretilmiş alternatifler sunuyor. Bu modellerde yaslanma kısmı ve diğer kısımlarda da eğimli ve daha gösterişli bir tarz söz konusu oluyor.

Avangart koltuk takımı modellerinde mobilya kısımlarında daha çok parlak boyalı malzeme tercih ediliyor. Özellikle son dönemde beyaz mobilyada daha fazla bu modelleri görebiliyoruz. Beyaz dışında ayrıca gümüş ve altın olan mobilya malzemeleri de tercih ediliyor. Gösterişi daha çok seviyorsanız siz de bu alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Altın rengi ve gümüş rengi boya ile boyanmış olan koltukların ana kısımlarında da kumaş rengi olarak daha parlak alternatifler kullanılıyor. Mesela kadife kumaşlar en çok tercih edilenlerden bir tanesi. Kadife kumaşlarda açık ve koyu renk alternatifleri bu tarzdan hoşlananlar için en cazip alternatifler. Alımlı yapısı ve tüylü yumuşak formu ile birlikte kadife bu tarzın vazgeçilmez kumaş tercihi oluyor. Klasik bir kumaş olması ile de hiçbir zaman demode algısı oluşturmayacaktır.

Berjer Koltuk Modelleri

Berjer Koltuk Modelleri

Berjer Koltuk Modelleri
Koltuk takımı modellerinde değinilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de berjerler. Sonuç olarak bir koltuk takımının olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir. Genel tarzına göre bir koltuk takımının berjer yapısı da değişecektir. Ancak son zamanlarda modern berjerlerin çok beğenildiğini söyleyebiliriz. Asimetrik ayak detayları olan, kolları ince şekilde tasarlanmış berjerler birçok kişinin favorisi. Ayrıca çok yer kaplamıyor olması da bu berjer modellerini bir adım daha ileri taşıyor. Avangart koltuk takımı modellerinde de bu şekilde ince kenarları olan, daha zarif modeller bulmak mümkün. Dilerseniz koltuk ve berjerleri ayrı seçerek takımınızı siz oluşturabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ