Bu yazımızda ikili koltukları inceledik. Üçlü koltuklara nazaran daha güzel görünen ve evimizi dekore etme konusunda daha ön planan çıkan ikili koltuk modellerinden en güzel örnekler.

Koltuk takımları size genel olarak standartları ve hazır tasarımları sunar. Ancak eğer siz farklı olan ürünleri, dekorasyonda daha çok kişiselleşmiş bir tarzı seviyor ve mekanınızı buna göre dekore etmek istiyorsanız sizin için ürünleri ayrı ayrı tercih ederek bir araya getirmek çok daha keyifli ve tatmin edici olacaktır. Bu yüzden koltuk takımından ziyade farklı koltukları bir araya getirerek kendi takımınızı oluşturabilirsiniz. Koltuk modellerinde bildiğiniz gibi ikili ve üçlü şekilde farklı alternatifler mevcut. Bu alternatifler arasından ikili olan koltukları tercih ederek daha küçük mekanlarda da kullanabilirsiniz. Sadece küçük mekanlar için değil diğer taraftan farklı modelde üçlü bir koltuğun yanına koyarak da değişik bir kombinasyon elde edebilirsiniz.

İkili Koltukların Üçlülere Göre Daha Şık Görünmesi
İkili koltuk modellerinde de tıpkı üçlü koltuk modellerinde olan alternatifler mevcut. Ancak diğer taraftan ikili modellerde detaylar ve renkler daha farklı bir görüntü sağlıyor. Üçlü bir modelde daha geniş bir alana yayılmış olan bir detay ikili bir koltukta daha küçük bir alanda göründüğü için daha detaylı ve daha farklı görünebiliyor. Ayrıca ikili koltuk modellerinin ebatlarından kaynaklı olarak daha sevimli bir görüntü verdiğini de söyleyebiliriz. Siz de eğer bir koltuk takımı oluşturmak istiyor ve bunun içinde farklı model ve ebatlardaki koltukları kombin etmek istiyorsanız bu modellere bakabilirsiniz. Diğer taraftan farklı kullanım alanlarında bir oturma bölümü oluşturmak için tek başına ikili koltukları da yerleştirebilirsiniz. Şimdi ikili koltuklarda en popüler ve en şık modeller hangileri, biraz daha detaylı olarak inceleyelim.

En Şık İkili Koltuklar

En Şık İkili Koltuklar

Chester Koltuklar
İlk olarak karşımıza koltuk modasında son yılların en sevilen detayı olan düğmeler geliyor. Düğmelerin döşeme üzerine simetrik olarak yerleştirildiği bu koltuk modelleri genel olarak chester modeli adı ile biliniyor. Bu tarz modern ve geleneksel olan dekorasyonu bir araya getiriyor diyebiliriz. Düğme detayı hem daha eskiye olan bir çağrışım yapıyor hem de diğer taraftan modern bir dekorasyon algısı da oluşturuyor. Bu açıdan kombin olarak çok büyük bir avantaj oluşturduğunu da söyleyebiliriz. Örneğin chester tarzdaki bir ikili koltuk modelini çok rahat bir şekilde klasik bir koltuk ya da diğer mobilyalar ile kombinleyebileceğiniz gibi aynı zamanda daha modern tarzdaki mobilyalar ile de bir arada kullanabilirsiniz. Her iki durumda da çok uyumlu bir görüntü elde etmiş olacaksınız.

İkili Chester Koltuk

İkili Chester Koltuk

Düğmelerin Verdiği Şıklık: Chester tarzdaki koltukların ikili olan modellerine bakacak olursak öncelikle bu detayın genelde daha hafif şekilde kullanıldığını görüyoruz. Sadece arka yaslanma kısmında bulunan simetrik düğmeler bu ebattaki koltuklar için çok şık bir görüntü veriyor. Abartı olmayan sade tarzlar size hitap ediyor ise bu şekilde bölgesel detay kullanımı daha isabetli olacaktır. Sadece yaslanma bölümünde değil kol kısımlarında da düğme detayı oldukça farklı ve şık görünüyor. Bu durumda yan taraflardan da detaylı ve şık bir görüntü verilmiş oluyor. Oturma bölümünde de bu şekilde detaylar yer alabilir. Her türlü alternatifi rahatlıkla piyasadan bulabilirsiniz. Önemli olan sizin zevkiniz ve kombin edeceğiniz parçalar olacaktır.

İkili Avangart Koltuk

İkili Avangart Koltuk

Avangart ve Klasik Koltuklar
Chester modellerinden sonra avangart ve klasik mobilyalara da değinmeliyiz. Bu tarzlar da özellikle son yıllarda dekorasyon anlamında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Etraf hattı oymalı ahşap olan ve oturma bölümünde yer alan parlak ve alımlı kumaşları ile bu mobilyalar gösteriş sevenlerin favorileri arasında yer alıyor. Eğer siz de daha alımlı ve daha parlak görünüme sahip alternatifler arıyorsanız bu şekilde modellerden tercih edebilirsiniz. Avangart tarzda ikili koltuklarda bu modeller çok şık bir görüntü veriyor. Ebat olarak avangart mobilyaların daha büyük olduğu bir gerçek. Ancak siz bu tarzdan vazgeçmeden daha küçük bir alanda bu modeli kullanmak istiyorsanız bu noktada ikili koltuklar tercih edebilirsiniz. Ebat olarak daha küçük ve şık olacak, sizin odanıza uyum sağlayacaktır.

Altın Rengi İkili Klasik Koltuk

Altın Rengi İkili Klasik Koltuk

Altın veya Gümüş Renkler: Bu modellerde ahşap kısımları ahşap renkte olabileceği gibi daha farklı olarak gümüş ve altın gibi renklerde de olabiliyor. Gümüş rengi ve altın rengi zaten avangart tarzın olmazsa olmaz tonlarıdır. Haliyle bu tarzdaki koltuklarda da bu renkler sık kullanılıyor. Odanıza hangi renk daha çok uyum sağlayacak ise siz de o tonu kullanabilirsiniz. Gümüş rengi ve altın rengi zaten oymalı ve desenli olan ahşap kısımları biraz daha parlak ve göz alıcı şekilde görünmesini sağlıyor. Özellikle detay sevenler için bu görüntü kesinlikle cazip olacaktır. Diğer taraftan kumaş ve yastıklar ile de bu görüntü desteklenebilir. Bu tarzda kumaş seçiminde özellikle kadife çok fazla tercih ediliyor. Açık renkler salonlarda ferah bir görüntü verse de koyu renkler kullanım açısından çok da iyi oluyor. Aynı zamanda bu tarzın ağırlığı ile de uyumlu oluyor diyebiliriz. Diğer bir kumaş alternatifi ise parlak goblen dediğimiz kumaşlar. Saten gibi parlak bir görüntüye sahip olan bu kumaşlar hem düz hem de desenli olarak tercih edilebilir.

Modern İkili Koltuklar

Modern İkili Koltuklar

Modern İkili Koltuklar
Buraya kadar bahsetmiş olduğumuz iki tarz da biraz daha görsel olarak farklı ve gösterişli olanı sevenlere yönelik. Ancak dekorasyonda her farklı zevke hitap edecek koltuk alternatifleri mevcut. İkili koltuklar için de bu durum geçerli. İkili koltuk modellerinde modern dekorasyona uyum sağlayacak alternatifler de var. Modern dekorasyon dediğimiz zaman zaten akıllarda canlanan görüntü genel olarak düz modeller oluyor. Desen kullanımından uzak ve hatları genelde dik gelen koltuklar daha fazla bu tarzın içerisinde yer alıyor. Modern dekorasyonda kullanabileceğiniz düz hatlı koltuk modellerinde ikili olacak şekilde alternatifler bulmak da mümkün. Özellikle bu modeller günlük kullanım için çok daha cazip bir alternatif olabilir. Yaslanma bölümünde ya da oturma bölümünde bazen dikişler ile çeşitli modeller bulunabilir. Ancak genel olarak diğer türlü bir hareket bulunmaz. Ayak kısımlarında farklı alternatifler olabiliyor. Örneğin çapraz gelen ayaklar çok sık tercih ediliyor. Ya da metal ayak bu tarza çok iyi bir uyum sağlıyor. Özellikle spor mobilya sevenler için metal ayaklar çok şık durabilir.

Bazalı İkili Koltuk

Bazalı İkili Koltuk

Baza Özellikli İkili Koltuk Modelleri
İkili koltuk modelleri uzanma koltuğu olarak kullanılamasa da normal oturma koltuğu olarak güzel bir kullanım sağlayabilir. Diğer taraftan koltuk seçiminde bir diğer nokta ise farklı bir fonksiyonunun bulunup bulunmadığı. Örneğin baza özelliği ya da yatak olabilme özelliği bunlar arasında yer alıyor. Baza özelliği özellikle çok eşyası ve az depolama alanı olan insanlar için çok önemli olabiliyor. Diğer taraftan yatak olma özelliği ise bazı ikili koltuk modellerinde bulunabiliyor. Sizin için de eğer bu özellikler daha büyük bir öneme sahip ise bu şekilde bir koltuk bulabilirsiniz. Ya da beğendiğiniz tarzda bu şekilde bir koltuğu kendiniz de ürettirebilirsiniz. Özel tasarım olacak şekilde yaptıracağınız modeller biraz daha maliyetli olsa da aynı zamanda sizin için çok daha kullanışlı olacaktır. Uzun yıllar vazgeçemeyeceğiniz bir koltuk sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ