Birbirinden farklı ve farklı zevklere hitap eden berjer koltuk modelleri. Klasik tarzlardan, modern berjer koltuklara bir çok değişik modeli makalemizde inceleyebilirsiniz. Evinizin uyumuna göre berjer koltuk seçimleri nasıl yapılır? Bu konu üzerinde de bilgiler sunduk.

Mekanları dekoratif ve şık bir hale getirmenin çeşitli yöntemleri bulunuyor. Bunlar her zaman için masanın üzerine koyulan şık vazolar ya da süsleme malzemeleri olmuyor. Bazen de normalde de kullanılacak, zorunlu bir parça ile mekanın havasını değiştirmek mümkün olabiliyor. Özellikle mobilya ürünlerinde daha farklı olan parçaları seçerek ortamı çok daha şık ve farklı bir hale getirmek mümkün. Üçlü koltuklar ya da daha büyük parçalarda dekoratif seçimler yapmak bazen riskli olabilir. Fazla detay görüntüsü ortamı karmaşık ve şık olmaktan uzak tutabilir. Ancak daha küçük mobilya parçalarında dekoratif seçimler yapmak bir mekana sıcaklık katacak bir adım olacaktır. Bu yazıda bahsedeceğimiz parçalar da bu durum ile birebir örtüşen berjer modelleri olacak.

Berjer Koltuk Nedir?
Berjer aslında tekli koltuğun bir diğer adıdır. Ancak tekli koltuklar daha çok takımlardaki tekliler için kullanılan bir tabir olabiliyor. Diğer taraftan berjer kavramı daha bireysel bir anlam ifade ediyor. Berjer modelleri sayısız alternatifi ile odalarınıza farklılık katmayı hedefliyor. Berjerler arasından seçim yapacağınız zaman önemli olan nasıl bir mekanda kullanmak istediğiniz olmaktadır. Önce buna karar vermeli ve buna göre bir seçimde bulunmalısınız. Berjerler küçük alternatifleri ile birlikte mutfakların bir köşesi, yatak odaları dahil evlerin birçok yerinde bulunabiliyorlar. Tek ya da iki tane tercih edilebiliyorlar. Bu sorulara vereceğiniz cevaplara göre bir berjeri daha iyi seçmeniz mümkün.

Klasik Berjer Koltuklar

Klasik Berjer Koltuklar

Klasik Berjer Kullanımları
Öncelikle klasik kullanım alanlarından yani oturma odalarında ve salonlarda kullanılacak olan berjer modellerinden bahsederek başlayalım. Oturma alanlarında kullanılacak olan berjer modellerinde kullanışlı olma durumu büyük bir önem kazanmaktadır. Ayrıca kaç tane berjer kullanılacağına da baştan karar vermek gerekiyor. Berjerler bir ya da iki tane bir arada tercih edilebilir. Örneğin bir koltuk takımı salonda yer alıyor ise ve bunun yanına berjer koymak istiyorsanız o zaman iki tane yerleştirmeniz daha şık ve simetrik bir görüntü oluşturabilir. Ancak diğer taraftan bir köşe takımının yanına bir başka oturma modülüne ihtiyacınız var ise o zaman iki berjer çok şık durmayabilir. Bu durumda da bir tane berjeri köşe takımına bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu noktanın önemi olmakla birlikte diğer taraftan odanızda bulunan alan da önemli olmaktadır. Eğer büyük bir oda ise o zaman iki berjer daha uygun olabilir. Ancak küçük bir odada oturma modülü ihtiyacı doğmuş ise ve iki berjer sıkışık bir görüntü oluşturacaksa bu durumda tek berjer kullanımı çok daha iyi olacaktır.

En Güzel Berjerler

En Güzel Berjerler

Mobilyalarınıza Uygun Renkte Berjerler
Berjer modellerinde son zamanlarda popüler olan modellere daha yakından bakalım. Öncelikle sizin odanızdaki mobilyaların renklerinin ve tarzlarının seçim yapma noktasında önemli olduğunu söyleyebiliriz. Elbette sizin zevkiniz de bu değerlerin yanında yer alıyor. Eğer ağır ve sade renklerin bulunduğu bir salon ise ve siz de fazla göz alıcı renkler ve desenler istemiyorsanız o zaman yine sade olandan yana gitmelisiniz. Son zamanlarda en çok popüler olan berjer modelleri de bu ihtiyaca yönelik alternatifler sunuyor.Daha çok minimal görüntüleri ve sade, abartısız modelleri ile çok daha fazla tercih ediliyorlar. Ancak tamamen düz olanlar olduğu gibi hafif detayları bulunan modeller de çok fazla. Bu modelleri öncelikle renkleri itibari ile ele alacak olursak karşımıza mavi ve gri renkleri ilk olarak çıkacaktır. Son zamanlarda mobilyalarda bu iki rengin yeri çok ayrı. Toprak tonları da tercih edilmeye devam etmekle birlikte diğer taraftan bu iki renk büyük bir yükselişte diyebiliriz.

Mavi Tonlarda Berjerler

Mavi Tonlarda Berjerler

Mavi ve Gri Tonlu Berjer Koltuklar
Mavi ve gri tonları birbiri ile birlikte kullanıldığı gibi ayrı ayrı da tercih ediliyor. Bu iki rengi harmanlayarak bir arada da kullanabilirsiniz. Ayrı ya da beraber, her türlü yüksek bir enerji sağlıyorlar. Bu iki renk mobilya rengi olarak da birçok farklı alternatif ile birlikte kullanılabiliyorlar. Ahşap rengi ile birlikte kullanılabileceği gibi aynı zamanda siyah ve metal ile birlikte de şık bir görüntü verecektir. Berjer ayağı olarak da bu üçünden farklı modeller görmek mümkün. Diğer taraftan siz tercihinizi daha sıcak tonlardan yana kullanmak da isteyebilirsiniz. Özellikle yeşil ve hardal sarısı gibi tonlar da berjer modellerinde favoriler arasında yer alıyor. Bunları da daha çok koyu ya da açık, sade mobilya takımları ve koltukların oldukları yerlerde mekanın enerjisini yükseltmek adına tercih edebilirsiniz. Yani daha sıcak bir hava oluşturmak isterseniz bu renk alternatiflerinde de çok fazla model göreceksiniz. Diğer taraftan bordo gibi renklerde de berjerler birçok farklı renk ile uyum sağlayacağı için rahatlıkla kullanılabilir.

Oymalı Kenar Berjerler

Oymalı Kenar Berjerler

Oymalı Kenar Berjerler
Berjer modellerinde daha göz alıcı alternatifler arasından tercih yapmak isterseniz yine çok sayıda model çıkacak karşınıza. Bu modellerde özellikle oymalı kenarlar ya da daha çok sandalye görüntüsüne benzer olan küçük ebatlı berjer modelleri ideal bir kullanım sağlayabilir. Tay tüyü olarak bilinen kumaş cinsi ya da kadife, goblen alternatifleri bu tarzda gösterişli alternatifler arasında yer alıyor. Özellikle sade görünen ve diğer taraftan da hareketlenmeye açık olan mobilyalara sahip iseniz bu şekilde gösterişli bir ya da iki berjer ile bunu kısa yoldan sağlayabilirsiniz. Renk olarak ise alternatifiniz çok fazla. Sade renkleri parlak kumaşlarla tercih edebilirsiniz. Daha mat kumaşlar ile de daha canlı renkleri rahat bir biçimde eşleştirebilirsiniz. Önemli olan tek bir noktaya fazla detayı kullanmamak. O zaman fazla göz yorucu bir görüntü oluşabilir ve bunun neticesinde odanızdaki görüntü şıklıktan da uzaklaşmış olur.

Berjer modellerinde tasarım alternatifler arasından da seçim yapabilirsiniz. Özellikle farklı ayak biçimleri bu sezon çok popüler bir hal aldı. Eğimli ve asimetrik şekilde gelen ayak modellerinden siz de tercih edebilirsiniz. Ayaklarda bu şekilde tasarımlar olduğu gibi çeşitli şekillerde şık modeller de var. Özellikle oymalı ayaklar da ahşap modellere çok yakışıyor. Ayrıca birçok renkte bu şekilde farklı ayak tasarımları görmek mümkün. Örneğin retro ve spor tarzda ise asimetrik görüntüler çok fazla seviliyor.

Berjer Koltuklarda Desenli Kumaşlar

Berjer Koltuklarda Desenli Kumaşlar

Berjer Koltuklarda Desenli Kumaşlar
Berjer modellerinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de desenli kumaş seçimi. Eğer düz bir kumaş tercih edecek iseniz çok fazla sıkıntı olmayacaktır. Ancak genelde alışılmış olan bir nokta insanları desenli kumaş tercih etmeye itiyor. Eğer odanız çok çok sade değil ise biz desenli kumaşı önermiyoruz. Özellikle son dönemde sade kumaşlar popüler. Desen olarak küçük kaz ayağı ya da kareli desenler olabilir. Ancak büyük ve göz alıcı desenlerde şık seçimler yapmak zor olabilir. Bunun yerine daha sade desenleri tercih etmelisiniz. Özellikle üçlü koltuk yastığı ile uyum içinde yapılan berjerler de eskide kaldı. Artık bu tarzda renk ve desen seçimleri çok fazla tercih edilmiyor. Sade olan desenler ve renkler daha çok beğeniliyor ve uzun yıllar sizi sıkmadan kullanılabiliyor. Siz de berjer modelleri arasından seçim yapacaksanız bu noktalara dikkat etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ