Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Düşlerin gerçeğe dönüştüğü, birbirinden güzel ilhamlık çocuk odası dekorasyonu fikirleriyle dolu bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hayallerinin gerçek olduğu bir odada yaşamak, çocuğunuza çok özel hissettirecek ve motive edecektir. Bir yanda kaydırak, bir yanda çadır ya da küçük gemicikler…  Ufak bir dokunuş ile çocuklarınızın odasında zaman geçirmekten hoşlandığı, kullanışlı ve pratik odalara sahip olabilirsiniz. İster küçük ister büyük bir çocuk odası olsun hayal ettiğiniz bir tasarıma kavuşmanız mümkün. Bu konuda ebeveynlerin de en az çocuklar kadar heyecanlı ve istekli olduğunu biliyoruz. Aklınızda oluşan en şık tasarımları sizlere sunduğumuz fikirlerle birleştirebilir ve en uygun olanı çocuğunuzun odasına uygulayabilirsiniz. Şimdi nelerin bize daha uygun olduğunu bulmak için ufak ufak galerimize doğru ilerliyoruz.

Size çocuğunuzun yatak odası için bazı ilham verecek  15 örnek seçtik. Galerimizde inceleyebilirsiniz.

Bir çocuğun sağlıklı bir gelişime sahip olması için en önemli etkenlerden biri, hiç kuşkusuz evinde kaliteli bir zaman geçirme olanağına sahip olmasıdır. Çocukların evde en çok vakit geçirdiği mekanlardan biri de kendi odalarıdır. Evde çocuğa ait bir özel oda hazırlamak, çocuğun uyku kalitesinden ders çalışma verimine kadar birçok konuda çocuğu olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu odanın dekore ediliş biçimi de çocuğun odada geçireceği vaktin kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kimi zaman, evlerin de yapısı nedeniyle çocuklara ayrılan odalar çok büyük mekanlar olamamaktadır. Böylesi mekanları çocuk odası olarak dekore etmek istediğimiz takdirde çocuğun odada daha kaliteli bir vakit geçirebilmesi için daha hassas olunması gerekmektedir. Bu yazıda, çocuk odası için küçük mekanları kullanmak zorunda kalanların faydalanabileceği bazı pratik çözümleri ele alacağım ve bu konuda güzel bir örnek teşkil edebilecek bazı resimleri sizlerle paylaşacağım.

Çocukların yatak odası küçük olanlar için nerede, dinlenmek oyun, ve uyuma alanları olmalı düşünerek dekore edilmelidir. Bir çocuğun gelişiminde bu yardımları yapmak onun daha mutlu bir ortamda olmasını ve daha yaratıcı ve düzenli büyümesini sağlar. Eğer çalışmak için geniş bir alan yoksa bile tasarımcılar mevcut  işlevselliğini artırmak için inanılmaz mobilyalar tasarlamaktalar. Yataklı çalışma masası, açılan yatak ve içinde depolama alanı gibi.

Küçük odalar yani metrekaresi küçük olan odalar için birkaç tasarım buldum. Umarım beğenirsiniz, bu örneklerden ilham alarak sizde çocuklarınızın odasını şık bir hale getirebilirsiniz. Böylece çocuklarınızın da psikoloji bu güzel odalarla üst düzey olacaktır.

Çocuk odalarını dekore ederken göz önünde bulundurulması gereken ilk husus odaya hakim olan rengin seçimidir.

Duvarlarda ve mobilyalara kullanılacak rengin doğru seçilmesi ile odaların daha geniş, ferah ve huzurlu mekanlar haline gelmesi sağlanabilir. Dekorasyon esnasında duvar kağıtları kullanılarak hem odanın daha şık görünmesi sağlanabilir hem de istenilen renk geçişleri daha kolay elde edilebilir.

Çocuk odasında kullanılacak olan mobilyalar, dekorasyonun bir diğer önemli parçasını oluşturmaktadır. Çocuk odaları, genellikle uzun yıllar kullanılmak üzere dekore edilmektedir. Bu sebepten dolayı dayanıklı ve zamansız denilebilecek bir başka deyişle çocuğun birçok yaşı ile uyum sağlayabilecek stilde mobilyaların tercihi ile istenilen uzunlukta kullanım imkanı sağlanacaktır. Mobilyaların ebadı oda ile uyumlu boyutlarda seçilmelidir. Aksi takdirde büyük mobilyalar odayı daha da dar ve basık gösterecek ve çocuğun oda içerisindeki kabiliyetini de sınırlayacaktır.

Ranza şeklindeki yataklar, yataklı çalışma masaları, depolama alanlarına (baza) sahip yataklar gibi mobilyalardan birinin kullanılması ile odada daha çok yer açılacağından pratik bir tercih olacağını söyleyebilirim. Kitaplık yerine duvarlara monte edilmiş bağımsız raflar ve odada çok yer kaplayan sandalye ya da kanepe gibi mobilyaların yerine de hareket edebilen puf kullanımı, çocuk odasının daha verimli kullanılabilmesi için göz önüne alınabilecek ufak ve pratik ayrıntılardır.

Çocuk Odası Dekorasyonunda Renk Seçimleri Nasıl Olmalıdır? Çocuk odaları dekore edilirken renkler sadece görsellik olarak değil, çocuğunuza olan psikolojik ve fizyolojik etkileri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin 0-6 yaş arasında olan çocuklar için sadece beyazlara bürünmüş bir renk tercihi yanlış olacaktır. Çünkü beyaz renklerin ışığı yansıtma özelliği vardır. Fizyolojik olarak gelişimini yeterince sağlayamamış bir çocuğun odasında sadece beyaz kullanılması görme yetisinde bazı hasarlara veya geç gelişime neden olabilir. Bu nedenle bu odalarda sadece beyaz değil farklı pastel tonlarındaki renkler de dikkate alınmalıdır. Diğer kaçınılması gereken bir renk de kırmızı renklerdir. Bu renkler çocuklarda hiperaktif etkilere neden olurken, huzursuz tavırlara neden olabilmektedir. Aynı şekilde mor renkler de aynı etkiye sahiptir. Bu renkler tamamen kullanılmaması gereken renkler değildir fakat bu oranın çok iyi ayarlanması gerekir. Soft ve naturel renklere ağırlık vermek her zaman için daha uygun olacaktır. Tek bir renk yerine pastel tonlar, krem rengi, ekru rengi gibi farklı seçenekler kullanmak daha iyi bir çözüm olacaktır. Tek bir rengin yoğun olduğu odalardan kaçınmalı, aksesuar ve oyuncaklarla renk çeşitliliği sağlanmalıdır.

Çocuk Sağlığı Açısından Mobilya Seçimleri Nasıl Olmalıdır? Mümkün olduğunca doğal ve organik ürünler kullanmak her zaman için daha iyi bir alternatif olacaktır. Örneğin mobilyalarınızda doğal ahşaplar, organik bazlı yatak, çarşaf gibi ürünler kullanılabilir. Mümkün olduğunca az eşya kullanmak daha sağlıklı bir ortam için avantaj olacaktır. Aşırı yoğun perde ve halı kullanımından kaçınmalısınız. Bu ürünler tozu ve kiri kolay tutabilen ürünler olduğu için mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Özellikle dolaplarda, yataklarda ve beşiklerdeki ahşap malzemelerin boyasız ve cilasız olması daha uygun olacaktır. Eğer kullanılacaksa süt bazlı bir boya ve çocuk salığı için özel kullanılan ve az yoğun olan cilalı mobilyaları kullanmayı düşünün. Bazı mobilyalarda kullanılan renkler ve plastikler kanserojen maddeler içeriyor. Bu yüzden mobilyanızı alırken tedarikçinizden mutlaka çocuk sağlığına etkisi olup olmadığını sormanız gerekiyor. Çünkü bu ürünler sağlık için tehdit oluşturabilir.

Güvenli Bir Çocuk Odası Nasıl Döşenmelidir? Bebek beşiğinin ya da çocuk odası yatağının camdan uzak, hava sirkülasyonunun olmadığı yerlerde konumlandırılması önemlidir. Perdelerin stor perdesi olarak seçilmesi her zaman için daha iyi bir seçenektir. Eğer pencereler bir buçuk metreden daha alçakta ise mutlaka pencerelerinize güvenlik kilidi yaptırmayı unutmayın. Çocuk odalarında avize veya lambader gibi eşyaların kullanmaması gerekir. Bu ürünler kolay yıkılabilen ürünler olduğu için bu ürünleri çocuk odalarında kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Yerden yüksekte duvara monteli veya tavandan asma düşük ısılı aydınlatmalar kullanmak en doğru seçenektir.

Çocuk Odasında Ranza Seçimi Nasıl Olmalıdır? Ranza seçiminde ilk tercihiniz sağlam iskeletli ürünler olmalıdır. Üst katta bulunan koruma yüksekliğinin yine dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi olduğunu belirtelim.

Çocuk odası kapı süsleri nelerdir ve nasıl yapılır? Çocuk odalarının kapı süslerinde birçok alternatifiniz bulunuyor. Örneğin ay dede kapı süsü, melekli kapı süsü, bulutlu, ayıcıklı veya minik prens gibi birçok çeşit var. Bebek odası kapı süsü yine odaları süsleyen güzel bir alternatiftir. Örneğin bebeğin oyuncaklarını bir araya getirerek kapılarda kendinize göre bir süsleme yapabilirsiniz. Kullandığınız karakterler ve renklerle güzel bir kombinasyon yapmak gayet iyi bir fikir gibi duruyor.

2 ve 3 çocuklu yatak odaları hazırlamak istiyorsanız galerimize mutlaka göz atmanızda fayda var.

Çocuk Odası Mobilyası Modelleri, Fiyatları Ve Marka Tasiyeleri

Çilek Mobilya Çocuk Odası Modelleri Ve Fiyatları için Buraya!

Vivense Çocuk Odası Modelleri Ve Fiyatları için Buraya! Tıklayarak modeller ve fiyatlar hakkında güncel ve en doğru bilgileri alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ASLI TUNA dedi ki:

    Harika Modeller

BİR YORUM YAZ