Resim Galerisi için Buraya Tıklayınız.

Çok büyük bir ailede şık ev dekorasyonu için çeşitli engelleri vardır, küçük bir yatak odası ya da stüdyoda rahat yaşamak aileler için zor olabilir. Çocuklar için sağlıklı ve hayvan dostu kumaşlar nelerdir gibi bir çok sorusu vardır? Hangi sehpalar benim yürümeye başlayan çocuğum için idealdir? Nasıl Kendime özel biraz gizlilik verebilir? Hem tarzınızı yansıtacak hemde aileniz için kullanışlı olacak ev dekorasyon örneklerini sizler için derledik.

Bir mekanın, bir odanın dekorasyonu söz konusu olduğu zaman o odanın fiziksel koşulları son derecede önemlidir. Ancak en az bunun kadar önemli olan bir başka nokta ise o odada yaşayacak olan kişilerin özellikleridir. Oda ne kadar zamanla kullanılacak, hangi aktiviteler yapılacak ve odada kaç kişi ve hangi kişiler yaşayacak gibi sorular söz konusu. Bu soruların cevapları nasıl bir oda dekorasyonu yapılacağını doğrudan etkilemektedir. Özellikle insanların o odada kendini konforlu ve rahat hissetmeleri, o odada gerçekleştirecekleri işleri daha nitelikli şekilde yapabilmeleri için bu sorulara göre bir dekorasyon benimsemek son derece önemli. Eğer bir aile odası kuruluyorsa herkes için ideal bir oda tasarlamak gerekiyor. Şimdi ideal bir aile odası nasıl olur bu konuya biraz daha somut örnekler ile açıklık getirelim.

Oturma Odası Dekorasyonu
Öncelikle elbette ki bir aile yaşam alanı odasında önemli olan ilk olarak oturma bölümüdür. Oturma bölümünün nitelikleri o bölümde geçirilecek zaman açısından da önemli bir noktadır. Nitelikli bir oturma bölümü de kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Ancak bazı noktalar temel noktalardır ve bu noktalar genel olarak sabit olmaktadır. Oturma bölümü daha geniş olursa bir aile bu ortamda daha rahat şekilde zaman geçirebilir. Özellikle köşeli olan oturma takımları daha ideal olabilir. Özellikle köşelerin uzanma koltuğu şeklinde de kullanılabiliyor olması çok daha ideal olacaktır. Diğer taraftan şıklık da elbette ki önemli bir diğer nokta. Köşe koltukları bu açıdan da avantajlı oluyor. Mekanları maksimum seviyede değerlendirmeyi sağladığı ve köşedeki ölü boşluk görüntüsünü ortadan kaldırdığı için şık bir dekorasyon olarak da tercih edilebilmektedir.

Köşe Koltuk Modelleri
Köşe koltuk modellerinde özellikle odanız buna elverişli ise çift köşeli olan modelleri tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Çift köşeli olan koltuk modelleri konfor açısından çok iyi oluyor. Birçok kişi oturmak istediği zaman buna elverişli bir ortam elde edilmesini sağlıyor. Aynı zamanda aile bir araya geldiği zaman birbiri ile karşılıklı olacak şekilde bir oturma planı oluşturmak mümkün oluyor. Diğer taraftan görsel olarak da çok şık bir görüntü elde ediliyor. Özellikle tek parça bir oturma kısmının olması bütün bir görüntü sağladığı için çok şık ve çok minimal bir görüntü elde edilmesini sağlamış oluyor. Eğer mekanlarda sadelik seviyorsanız ve ailecek kullanmak amacı ile bir oda hayal ediyorsanız siz de bu şekilde bir tercihte bulunabilirsiniz.

Hoş Mobilyalar Seçin; Şık bir aile odası elde etmek için özellikle hem rahat hem de detaylarda hoş mobilyalar seçmeniz gerekiyor. Özellikle büyük ve şık yastıklar kullanarak bu alanı daha da zengin bir hale getirebilirsiniz. Yastıklar oturma odalarında büyük bir kullanım alanına sahiptir. Büyük boydaki yastıkları kullanarak odayı daha geniş gösterebilirsiniz. Ancak oda zaten küçük bir oda değil ise ve geniş gösterme gibi bir kaygınız bulunmuyorsa o zaman da daha farklı yastık modellerini tercih edebilirsiniz. Örneğin çini desenli olan yastık modelleri ya da daha eğlenceli bir dekorasyon hayal ediyorsanız esprili olan modeller size daha iyi hitap edecektir.

Eviniz Herkese Hitap Etsin
Aile boyu kullanılacak bir oda söz konusu olduğu için herkese eşit derecede hitap etmesi noktasına dikkat etmek gerekiyor. Bu hem kullanım açısından düşünülmesi gereken bir nokta hem de aynı zamanda görsel olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta. Örneğin tarz seçimi son derece önemli. Genç ve orta yaşlı bireylerin bir arada zaman geçireceği bir oda söz konusu ise bu iki bireye de hitap edebilen bir dekorasyon oluşturmak gerekir. Eğer bir odayı tamamen klasik ve ağır eşyalar ile birlikte tercih edecek olursanız bu genç bireyler için sıkıcı bir ortam elde etmiş olursunuz. Bu yüzden odanın belirli bölgeleri kişiselleştirilebilir şekilde tercih edilebilir. Bu herkes için ideal bir ortam elde etmenizi sağlayacaktır.

Herkese hitap edebilen bir dekorasyonda özellikle minimalist davranmak son derece önemlidir. Bir odayı ve bir mekanı daha çok kişiselleştiren ya da belirli bir kesime göre şık, ideal kılan şey genel olarak detaylar olmaktadır. Bu yüzden detayları mümkün olduğu kadar azaltmak bu konuda bir çözüm önerisi olabilir. Buradaki detayları azaltmaktan kastedilen şey ise aslında minimalleşmek. Modern ya da klasik olabilir, bir odayı en sade ve minimal şekilde dekore ettiğiniz zaman o oda herkese eşit mesafede olacaktır. Ayrıca minimal bir dekorasyon çoğu zaman daha şık bir dekorasyon anlamına da gelebilir. Tabii bu bir zorunluluk değil. Ancak detaylardan ve fazlalıklardan kurtulmak, yaşam alanını eşyaya değil de insana endeksli bir hale getirmek özellikle bir mekanı şık ve konforlu kılmanın en kestirme yollarındandır.

Kitaplıklar
İdeal ve dekoratif bir aile odasında bulunabilecek eşyalardan bir tanesi de elbette ki bir kitaplıktır. Kitaplıklar birçok bölüme sahip olması özelliği ile içerisinde farklı insanlara göre kategorize edilme şansına sahiptir. Bu sayede herkese hitap edebilen bir kitaplık elde edebilirsiniz. Büyük bir kitaplık olması herkes için ideal olacaktır. İçerisinde sadece kitap değil, cd vb. eşyaları da koyma şansı sağlar. Bu da yine avantajlı bir durum. Özellikle odada televizyon ve müzik seti gibi eşyalar var ise bu malzemelerin de dolaplarda bulunması çok daha interaktif bir ortam elde edilmesini sağlayacaktır. Neyse ki, biz işlevi için iyi, stili feda değil sayısız aile evleri bulduk. Size ilham için, favori şık ve çocuk dostu yaşam odaları ile ev dekorasyon örnekleri seçtik.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ