15 İnanılmaz Çözümlü Küçük Çocuk Yatak Odası Dekorasyonları

Bir çocuğun sağlıklı bir gelişime sahip olması için en önemli etkenlerden biri, hiç kuşkusuz evinde kaliteli bir zaman geçirme olanağına sahip olmasıdır. Çocukların evde en çok vakit geçirdiği mekanlardan biri de kendi odalarıdır. Evde çocuğa ait bir özel oda hazırlamak, çocuğun uyku kalitesinden ders çalışma verimine kadar birçok konuda çocuğu olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu odanın dekore ediliş biçimi de çocuğun odada geçireceği vaktin kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kimi zaman, evlerin de yapısı nedeniyle çocuklara ayrılan odalar çok büyük mekanlar olamamaktadır. Böylesi mekanları çocuk odası olarak dekore etmek istediğimiz takdirde çocuğun odada daha kaliteli bir vakit geçirebilmesi için daha hassas olunması gerekmektedir. Bu yazıda, çocuk odası için küçük mekanları kullanmak zorunda kalanların faydalanabileceği bazı pratik çözümleri ele alacağım ve bu konuda güzel bir örnek teşkil edebilecek bazı resimleri sizinle paylaşacağım.

Çocukların yatak odası küçük olanlar için nerede, dinlenmek oyun, ve uyuma alanları olmalı düşünerek dekore edilmelidir. Bir çocuğun gelişiminde bu yardımları yapmak onun daha mutlu bir ortamda olmasını ve daha yaratıcı ve düzenli büyümesini sağlar. Eğer çalışmak için geniş bir alan yoksa bile tasarımcılar mevcut  işlevselliğini artırmak için inanılmaz mobilyalar tasarlamaktalar. Yataklı çalışma masası, açılan yatak ve içinde depolama alanı gibi.

Sizlere verdiğimiz örnekler ile çocuk odalarınızı kafanıza göre tasarlayabileceksiniz. Kafanızda oluşan en şık tasarımları sizlere sunduğumuz fikirlerle birleştirebilir ve en uygun olanı çocuğunuzun odasına uygulayabilirsiniz.

Size çocuğunuzun yatak odası için bazı ilham verecek  15 örnek seçtik. Galerimizde inceleyebilirsiniz.

Renk seçimi kadar bir önemli konu da yatakların odaya olan uyumudur. Eğer küçük bir odanız varsa, bu odayı boğmamak ve ferah tutmak için küçük ve şık mobilyaları tercih etmelisiniz.

Küçük odalar yani metrekaresi küçük olan odalar için birkaç tasarım buldum. Umarım beğenirsiniz, bu örneklerden ilham alarak sizde çocuklarınızın odasını şık bir hale getirebilirsiniz. Böylece çocuklarınızın da psikoloji bu güzel odalarla üst düzey olacaktır.

Çocuk odalarını dekore ederken göz önünde bulundurulması gereken ilk husus odaya hakim olan rengin seçimidir
Duvarlarda ve mobilyalara kullanılacak rengin doğru seçilmesi ile odaların daha geniş, ferah ve huzurlu mekanlar haline gelmesi sağlanabilir. Dekorasyon esnasında duvar kağıtları kullanılarak hem odanın daha şık görünmesi sağlanabilir hem de istenilen renk geçişleri daha kolay elde edilebilir. Çocuk odasında kullanılacak olan mobilyalar, dekorasyonun bir diğer önemli parçasını oluşturmaktadır. Çocuk odaları, genellikle uzun yıllar kullanılmak üzere dekore edilmektedir. Bu sebepten dolayı dayanıklı ve zamansız denilebilecek bir başka deyişle çocuğun birçok yaşı ile uyum sağlayabilecek stilde mobilyaların tercihi ile istenilen uzunlukta kullanım imkanı sağlanacaktır. Mobilyaların ebadı oda ile uyumlu boyutlarda seçilmelidir. Aksi takdirde büyük mobilyalar odayı daha da dar ve basık gösterecek ve çocuğun oda içerisindeki kabiliyetini de sınırlayacaktır. Ranza şeklindeki yataklar, yataklı çalışma masaları, depolama alanlarına (baza) sahip yataklar gibi mobilyalardan birinin kullanılması ile odada daha çok yer açılacağından pratik bir tercih olacağını söyleyebilirim. Kitaplık yerine duvarlara monte edilmiş bağımsız raflar ve odada çok yer kaplayan sandalye ya da kanepe gibi mobilyaların yerine de hareket edebilen puf kullanımı, çocuk odasının daha verimli kullanılabilmesi için göz önüne alınabilecek ufak ve pratik ayrıntılardır.

Yukarıda bahsedilen hususlar göz önüne alındığı takdirde, çocuklarınız için keyifli bir yaşam alanı oluşturmanızın önünde bir engel bulunmamaktadır. Bir fikir edinmeniz için bu konu ile ilgili yapılmış güzel dekorasyonlardan bazı örnekleri sizinle paylaşmak istiyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ